Pazartesi , Ağustos 15 2022
Anasayfa / Anasayfa / Fethiye’de Tarım Alarm Veriyor!

Fethiye’de Tarım Alarm Veriyor!

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, çiftçilerin üretim maliyetlerinin altında ezildiğini, tarımı bırakma noktasına geldiklerini anlattı. Çiftçilerin içinde bulunduğu zor durumu anlatan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Üretici üretmekle üreticiliği bırakmak arasında karar verme aşamasına geldi” dedi.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, devlet yetkililerine seslenerek çiftçilere kulak vermelerini istedi. Yazılı basın açıklaması yayınlayan Kenan Karayiğit, çiftçilerin içinde bulunduğu zor durumu anlattıktan sonra çözüm önerilerini sıraladı.

“ÇİFTÇİ ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜN MALİYETİNİ KURTARAMIYOR”

Çiftçilerin kısır döngüye girdiğini anlatan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Bir üretim sezonunu daha kapattık. Çiftçilerimizin yoğun emek vererek ürettikleri ürünler, bu yıl da çeşitli afetlere maruz kaldı, kayıplar yaşandı. Artan girdi maliyetleri ve pandemi süreci ile zor bir üretim sezonu yaşayan üreticilerimiz aynı zamanda doğal afetlerden de çok etkilendi. Kuraklığın tarımsal üretim üzerindeki yok edici etkilerine en yakından tanık olan toplum kesimi üreticimizdir. Bu nedenle üreticimizin sesine mutlaka kulak vermemiz gerekir. Çiftçinin üretim maliyetleri düşürülmelidir. Üreticileri üretime küstürmemek için tarımsal ve hayvansal girdi fiyatlarını düşürecek tedbirler alınması en önemli konuların başında gelmektedir. Gübre- Mazot- Tohumluk- Yem- Tarımsal Sulama Elektrik fiyatları çok arttı. Üretici üretmekle üreticiliği bırakmak arasında karar verme aşamasına geldi. Ürettiği ürün de maliyetini kurtarmayınca, girdiye ulaşamama gibi bir kısır döngüye girilecek ve üretimin sürdürülebilirliği zarar görecektir. Üreticimiz ya gübreyi ve diğer girdileri daha az kullanacak, ya maliyet hesabı yaparak üretimden uzaklaşacak, ya da daha az maliyetli gördüğü ürünleri ekecektir. Bu şartlarda da verim ve kalitede ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Üreticimizin mevcut desteklerle de bu fiyat –girdi-üretim sarmalıyla başa çıkması mümkün görünmemektedir. Kuraklık destekleri acilen ödenmelidir” diye konuştu.

“TEDARİK ZİNCİRİ DENETLENMELİ VE DÜZENLENMELİDİR”

Tedarik zincirinde sorunların olduğunu açıklayan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Ülkemizde aile işletmeleri önemli bir göreve sahiptir. Maliyet artışları ile büyük işletmelerin bile üretimde zorlandığı bu durum, küçük aile işletmelerini tamamen üretim dışı bırakacaktır. Bu da hem büyükşehirlere göçe neden olacak, hem de üretimin düşmesi sonucunda daha büyük bir gıda sıkıntısı ortaya çıkacaktır. Hayvancılıkta; çiftçiye, hayvan kesimine verilen ücret düşükken, et fiyatları çok yüksektir. Yine süt fiyatları çiftçiden alırken düşük fakat tüketiciye yüksek fiyattan satılmaktadır. Kırsal Kalkınma Desteklerinden Makina Ekipman Desteği 2012 yılından önce mahalle olan köylerimize %50 hibe ile bu yıl büyük uğraşlarımız sonucunda verilmeye başlandı. Bu konuda da düzenleme yapılması bu mahallelerdeki çiftçilerimizin mağduriyetini önleyecektir. Sonuç olarak; girdi fiyatları düşürülmeli hem tarımda hem hayvancılıkta tedarik zincirinin her bir halkası kapsamlı incelenmeli, denetlenmeli ve düzenlenmelidir. Destekler beklentileri karşılamalı; üreticilere verilen destekler artırılmalı, ödemelerde yaşanan gecikmeler ortadan kaldırılmalıdır. Verim ve verimlilik artırılmalı, uygun girdi kullanımı ile birim alandan elde edilecek verim artırmalı, üretici eğitimine ağırlık verilmeli, danışmanlık hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır. Pazarlama sıkıntısı aşılmalı; Üreticinin ürününü nereye, kime satacağı konusunda yardımcı olunmalıdır” ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

Süper Lüks Yat “THE RAGNAR”10 Milyon TL Bıraktı

Malta Bayraklı “THE RAGNAR” isimli 68 metre uzunluğundaki süper lüks yat Muğla’nın Fethiye ilçesinde su …