Salı , Ağustos 16 2022
Anasayfa / Anasayfa / FETHİYE, TÜRSAB 2021 TURİZM KONGRESİ’NDE YERİNİ ALDI

FETHİYE, TÜRSAB 2021 TURİZM KONGRESİ’NDE YERİNİ ALDI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından bu yıl ilki düzenlenen 2021 Turizm Kongresi, Antalya’da başladı. Turizm sektör temsilcilerinin katıldığı kongrede, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından Fethiye standı açıldı. Fethiye standında turizmcileri ağırlayan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye ve Seydikemer turizm için oldukça önemli olan kongrede yer almaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, “Burada işbirlikleri ve karşılıklı görüş alışverişlerinin yanı sıra sektörle ilgili 2022 yılı planlaması yapmaya fırsat bulacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Antalya Belek’teki Pine Beach Hotel’de 19 Kasım 2021 tarihinde başlayan kongreye Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, FTSO Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Bölge Temsilciliği Başkanı Özgen Uysal, FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, FTSO Yönetim Kurulu üyeleri İbrahim Erdem, Ramazan Dim, Emre Başaran, FTSO Meclis Üyeleri Selamettin Yılmaz, Fikret Koyuncu, Ozan Avcı, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu ile 800’den fazla turizm profesyoneli ve yurt dışından gelen sektör temsilcisi katıldı.

“Kendimizi yeni bir hikayenin içinde bulacağız”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkilerini ele almak, krizden çıkış yollarını ve sektörün geleceğini değerlendirmek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Turizmin doğası gereği, kültürleri birleştiren, dayanışma ruhu oluşturan, çatışmalara ve krizlere kararlı şekilde karşı duran birleştirici bir güç olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, bugüne kadar tüm krizleri omuz omuza vererek yılmadan aştıklarını dile getirdi. Yılın ikinci yarısından itibaren önce iç pazarda, temmuz itibarıyla da yurt dışındaki bazı pazarlarda başlayan hareketliliğin sezonun kısmen de olsa toparlanmasına vesile olduğunu belirten Bağlıkaya, “Dünya genelinde aşılanma oranlarının artması ve aşı kartı olanlara seyahat kısıtlamalarının kaldırılması önümüzdeki dönemde rekabeti yeni bir boyuta taşıyacak. Kendimizi yepyeni kuralların, beklentilerin, tüketici davranışlarının ve deneyimlerinin başrol oynayacağı yeni bir hikayenin içinde bulacağız.” dedi.

 

“Turizmin de çarkları var”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise turizmin Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi. Sektörün Kovid-19 sürecinde ciddi sıkıntı yaşadığını anımsatan Yağcı, “Bu dönemde iş birliği ve koordinasyon hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Krizi aşmanın en önemli aracı koordinasyondur. Devletin desteği olmadan salgın sürecindeki krizin aşılmayacağını gördük.” diye konuştu.

 

“Antalya önemli bir sınav verdi”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, turizmin Türkiye ekonomisine önemli katkı sunduğunu dile getirdi. Salgın sürecinde sektörün önünü tıkamamak amacıyla ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade eden Yazıcı, “Salgın sürecinde turizm ve Antalya önemli bir sınav verdi ve bu sınavı başarıyla geçti. Güvenli Turizm Sertifika programıyla başlayan ve sektörün tüm paydaşlarının da dahil olduğu süreçte geçen yıl Antalya pandemi koşullarında nasıl hizmet verileceğini dünyaya gösterdi. Bu yıl 9 milyon rakamına ulaşmamızdaki başarının arkasında da geçen yılın katkısı büyük.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Başkan Çıralı “2022 yılı planlaması yapma fırsatı bulacağız”

Açılış töreni sonrası Fethiye standında turizmcileri ağırlayarak görüşmeler yapan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye ve Seydikemer turizm için oldukça önemli olan kongrede yer almaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. TÜRSAB’ın oldukça geniş katılımlı bir kongre gerçekleştirdiğini anlatan Başkan Çıralı, “Burada işbirlikleri ve karşılıklı görüş alışverişlerinin yanı sıra sektörle ilgili 2022 yılı planlaması yapmaya fırsat bulacağımızı düşünüyorum. Kongrede dünya ve Türkiye turizmi açısından büyük önem taşıyan, konaklama-seyahat acenteleri ilişkisi, iç turizmde yeni dönem, turizmde dijital teknolojiler, kongre turizmi, gastronomi turizmi, turizmde markalaşma gibi birbirinden farklı konularda uzman görüşleri yer alacak. Kongrenin sektöre ve bölgemize faydalı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

“Sektörün yol haritası ve vizyonu belirlenecek”

Kongreye ilişkin izlenimlerini paylaşan FTSO Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke ise şunları söyledi; “Pandeminin ekonomik ve sosyal zorluklarının üstesinden gelmeye çalıştığımız bu dönemde, TÜRSAB düzenlediği bu önemli kongre ile sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdi. Bu kongre ile sektörün bundan sonraki yol haritası ve yeni vizyonu belirlenecektir. Farklı turizm çeşitleri, bölgelerin turizmden aldığı payın artırılması ve turizm sezonunun uzatılması için yapılması gerekenler masaya yatırılacak. Tüm turizm paydaşlarının katılımı ile gerçekleşen ve oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bu kongreyi düzenleyen TÜRSAB Başkanı ve yetkililerine teşekkür ederiz.”

 

Kongrede, 800’den fazla katılımcıyla 30 oturum yapılacak, 86 konuşmacı yer alacak. 2021 Turizm Kongresi, 21 Kasım’da sona erecek.

About egegazetesi

Check Also

Süper Lüks Yat “THE RAGNAR”10 Milyon TL Bıraktı

Malta Bayraklı “THE RAGNAR” isimli 68 metre uzunluğundaki süper lüks yat Muğla’nın Fethiye ilçesinde su …