Perşembe , Eylül 28 2023

‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’ toplantısı gerçekleştirildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ‘2020 Yılı Fizibilite Desteği’nden yararlanmaya hak kazanan ‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’ projesinin odak grup toplantısı gerçekleştirildi. Fethiye ve Seydikemer’in kongre ve fuar alanına ihtiyaç duyduğu konusunda görüş birliğine varılan toplantıda, fuar alanı ile kongre merkezinin yapı ve hedef kitle açısından birbirinden farklı yerlerde inşa edilmesinin daha faydalı olacağı görüşü ön plana çıktı.

FTSO Meğri Salonu’nda 8 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya, Fethiye Belediye Başkan yardımcıları Oğuz Bolelli, Güzide Özkaya, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Seydikemer Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Kasım Gürbüz, Fethiye Turizm Danışma Şube Müdürü Saffet Dündar, YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Cengiz Ayaz, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal, FETOB Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Uysal, FETOB Yönetim Kurulu Üyesi Oykun Ocak, Marmaris Fuarcılık Genel Müdürü Volkan Gürcan, FTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Dim, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu ile fizibilite raporunun hazırlanmasında görev alacak Progem Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Adnan Hacıbebekoğlu, firma koordinatörü Özge Maden ve firmanın araştırma sorumlusu Nazlıcan Şener katıldı.

Projenin iki farkı yerlerde inşa edilmesi görüşü ön plana çıktı

Toplantıda ilk olarak fuar alanı ve kongre merkezinin turizm başta olmak üzere diğer sektörlere olumlu etkileri ele alınarak, Fethiye ve Seydikemer için önemli bir ihtiyaç olduğu konusunda görüş birliğine varıldı. Katılımcılar projenin gerçekleştirileceği alternatif alanlar ile fuar alanı ve kongre merkezinde gerçekleştirilebilecek organizasyonlar hakkında düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Toplantıda, bölgenin dinamikleri göz önüne alındığında fuar alanı ile kongre merkezinin yapı ve hedef kitle açısından birbirinden farklı yerlerde inşa edilmesinin daha faydalı olacağı görüşü ön plana çıktı. Toplantıda ayrıca projenin tamamlanmasıyla birlikte konaklama ve ulaşım için yapılacak çalışmalar, organizasyonların turizm sezonun uzatılmasına katkı sağlaması yönünde yapılacak hazırlıklar da masaya yatırıldı.

Toplantıda söz alan Progem Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Adnan Hacıbebekoğlu, fizibilite çalışmasından dolayı Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti. Yapılacak çalışmanın projenin verimliliği açısından oldukça değerli olduğunu belirten Hacıbebekoğlu, bazı illerde fizibilite çalışması yapılmadan gerçekleştirilen yatırımların olumsuz sonuçlar doğurduğunu kaydetti. Bölge için kapsamlı bir çalışma gerçekleştirileceklerini vurgulayan Genel Müdür Hacıbebekoğlu, raporun şimdiden bölge için hayırlı olmasını diledi.

“Fethiye ve Seydikemer için en uygun ihtiyacı belirlemek ana amacımız”

Projenin amacına ilişkin bilgi veren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, pandemi koşullarının olumsuz etkileri dikkate alınmazsa fuar, kongre ve katılımı yüksek benzer etkinliklerin yerel ekonomiye değerli katkıları olduğunu belirtti. TÜRSAB ve TÜROB tarafından yayınlanan raporlarda, fuar ve kongre turizminin tüm dünyada ve Türkiye’de turist kazandırıcı önemli bir faaliyet olduğunun gün yüzüne çıktığını aktaran Başkan Çıralı, “Bugün ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla görüş alışverişi yaparak Fethiye ve Seydikemer için en uygun ihtiyacı belirlemek ana amacımız. Önemli olan talep ve ihtiyaçları doğru belirleyerek bölgemiz ölçeğine uygun bir proje gerçekleştirmek. Ayrıca sürdürülebilirliğini sağlayacak tüm faktörleri ortaya koymak.” diye konuştu.

“Fethiye’de fuar alanı ve kongre merkezi için ayrılmış alanlar var”

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli ise Fethiye imar planında fuar alanı ve kongre merkezi için ayrılmış alanlar olduğunu belirterek, projenin hayata geçirilmesi halinde kongre ve benzeri etkinliklerin sıklıkla bölgeye taşınabileceğini söyledi.

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya da bölgede bir fuar alanı ve kongre merkezinin gerekliliğinin uzun yıllardır konuşulduğunu vurgulayarak aynı çatı altında ya da ayrı alanlarda yapılmasının belirlenmesinin önemine dikkati çekti.

Proje 2021 sonuna kadar devam edecek

Toplantı karşılıklı görüş ve önerilerin kayıt altına alınmasının ardından sona erdi. ‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’ çalışmaları 2021 sonuna kadar devam edecek. Proje kapsamında merkezin kurulacağı alternatif uygulama alanları belirlenecek, turizm, tarım ve imalat sektöründeki firmalara anket çalışmaları düzenlenecek. Bölgenin ihtiyaçlarının da raporlanacağı çalışmayla, farklı merkezler incelenerek kıyaslamalar yapılacak ve toplam yatırım tutarı ile yıllara dağılımı, organizasyon yapısı gibi sorulara yanıt verilecek.

About egegazetesi

Check Also

CHP’li Kadınlardan “Ücretsiz Öğün” Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye Kadın Kolları  tarafından okullarda ücretsiz öğün verilmemesine ilişkin bir açıklama yapıldı. …