Perşembe , Ağustos 18 2022
Anasayfa / Anasayfa / FETHİYE BELGESEL GÜNLERİ BELGESEL FİLM YARIŞMASI YÖNERGESİ

FETHİYE BELGESEL GÜNLERİ BELGESEL FİLM YARIŞMASI YÖNERGESİ

(önceki gün yayımlanan “5’inci Fethiye Belgesel Günleri hazırlıkları başladı”

başlıklı haber ekidir)

Fethiye Liselerarası Belgesel Film Yarışması, 15-16 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek 5’inci Fethiye Belgesel Günleri kapsamında yapılacaktır.

AMAÇ:

Fethiye Okullararası Belgesel Film Yarışması aşağıda belirtilen amaçlara ulaşılmasını sağlayabilmek için düzenlenmektedir:

 1. Gençlerin ilgisini belgesel çalışma alanına çekerek, Türk belgeselciliğinin geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlamak.
 2. Eğitim döneminde olan gençleri kültür ve sanata etkin olarak yönlendirmek.

KAPSAM:

 1. Fethiye Okullararası Belgesel Film Yarışması, Fethiye Belgesel Günleri kapsamında Muğla İli,  Fethiye İlçesi sınırlarında yer alan lise ve Yüksekokul öğrencilerinin bireysel olarak veya okullarını temsilen katılabileceği bir belgesel film yarışmasıdır.
 2. Yarışmaya, 1’inci maddede belirtilen konumda bulunan öğrenciler arasından, bağlı bulundukları okulu temsilen sorumlu bir öğretmenin eşliğinde başvurulur. Bu ilke yüksekokul öğrencileri için gerekli olmadığı gibi, ortaöğrenim aşamasında olup, tamamen bireysel ve kendi adına katılmayı seçen öğrenciler için de bir sorumlu öğretmenin eşliği zorunlu değildir.

BELGESEL TEMASI

2022 yılı için belgesel günlerinin teması “GELECEK” olarak belirlenmiştir.  Bu kapsamda yarışmaya katılacak belgesel filmlerin teması da “GELECEK” olacaktır. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler “GELECEK” temalı herhangi bir konuyu, olayı belgesellerine konu olarak seçebilecekler ve istedikleri araçla (kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu çoklu medya uygulamaları…) çekimlerini yapabileceklerdir.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

 1. Yarışmaya 2021-2022 öğretim döneminde çekilmiş belgeseller ile başvurulabilir. Başvuru sahiplerinin belgeseli çektikleri tarihlerde öğrenci olmaları gerekmektedir. Ortaöğrenimi bitirmiş olup, henüz yükseköğrenim sınavı aşamasında olan gençlerimiz de öğrenci sayılmaktadır. Yükseköğrenim gören gençlerimizin filmlerinin ayrı bir kategoride değerlendirmesi etkinlik çalışma grubunun takdirindedir.
 2. Yarışmaya katılacak belgesellerin süresi en fazla 5 (beş) dakika olacaktır.
 3. Belgeseller (sabrikuskonmaz@gmail.com, abdullah.tascioğlu@gmail.com

veya fetav48@gmail.com)  adresine elektronik ortamda veya DVD formatında (Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı (FETAV)’a iki (2) ayrı kopya olarak gönderilir. Gönderilen filmler iade edilmeyecektir. Son gönderim tarihi, 25 MART 2022, Cuma, saat 17.00’dir.

 1. Kopyaların gösterime uygun resim ve ses niteliği taşıması zorunludur.
 2. Gönderilecek USB gibi taşıyıcılarla birlikte bir yazılı materyale veya DVD kopyaların üzerine açık bir şekilde; Belgeselin adı, okul adı ve çeken veya çekenlerin adı ve belgeselin süresi yazılmalıdır. (Yazımlarda yönetmen, senaryo-metin, kameraman, görüntü yönetmeni gibi görevler de –varsa- yazılmalıdır.)
 3. Okullar; değişik öğrencilerin/grupların çekmesi koşulu ile birden fazla film ile yarışmaya katılabilirler.
 4. Yarışma sonuçlandıktan ve Fethiye Belgesel Günleri kapsamında gösterildikten sonra her katılımcı okul filmini veya filmlerini www.youtube.com adresine yükleyebilir. Bu durumda açıklamada Fethiye Belgesel Günleri, okul adı ve filmin adı yazılır. Yarışmaya gönderilen tüm filmler, kaynak gösterilerek Fethiye Belgesel Günleri sayfasında yayınlanacaktır. Katılımcılar bu hususu kabul etmiştir.
 5. Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilere çevrimiçi olarak eğitim verilecektir. Bu eğitimde belgesel hakkında genel bilgi ile senaryo, dramaturji, müzik, oyunculuk ve kurgu hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Eğitimi, bu konuda önceki yıllarda da görev alan Sabri Kuşkonmaz ve Cem Özer verecektir.

Yarışmaya katılacak öğrencilere, Sabri Kuşkonmaz (TC Kimlik Numarası: 41359844902 ) tarafından 20 Ocak 2022 Perşembe günü saat 17.00-20.00 arasında belgesel hakkında genel bilgi ile senaryo ve dramaturji hakkında bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Aynı şekilde, yarışmaya katılacak öğrencilere Cem Özer (TC Kimlik No:47515345486 ) tarafından 15 Şubat 2022 Salı günü saat: 17.00-20.00 arasında kurgu konusunda  çevrimiçi eğitim verilecektir.

İçinde bulunduğumuz salgın hastalığın durumuna göre;  söz konusu toplantı ve  eğitimler, Çatalarık bölgesinde bulunan okullar için bu bölgede bulunan okullarımızdan uygun olan  birisinin salonunda öğleden önce, diğer okullarımız için ise Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde  öğleden sonra uygun görülecek saatte fiziki olarak yapılabilecektir.

 1. Yarışmaya katılacak belgeseller 25 Mart 2022 Cuma günü saat 17.00’ye kadar FETAV’a ulaştırılmalıdır.

TESLİM ADRESİ:

FETHİYE TURİZM TANITIM EĞİTİM KÜLTÜR ve ÇEVRE VAKFI  (FETAV)

Cumhuriyet Mah. Çarşı Cad. No: 75 Fethiye / MUĞLA

Tel:0 252 612 33 66

E-Posta: fetav48@gmail.com

 1. DEĞERLENDİRME:

Belgesellerin değerlendirmesi çalışma grubunca belirlenecek ön jüri ve jüri tarafından yapılacaktır.

ÖDÜLLER, ÖDÜL TÖRENİ VE YERİ:

 1. Yarışmada, gösterime değer 10 belgesel seçilir. Bu seçimde ödül sıralaması yapılmaz. Seçilen bu 10 film içinden “ilk üç” olarak 3 (üç) film ödüllendirilir. Öğrencilere verilecek ödülün adı “Belgesel Sanat Ödülü” olup, sanat alanında katılım ve oluşturma temel alınarak, sıralama yapılamaması temel alınmıştır. Yarışmaya 10 filmden az başvuru halinde de yine izlenecek usul yukarıdaki gibidir. Bu halde, başvuruda bulunan filmlerin içinde yine “ilk üç” film seçimine gidilecektir. Hiç başvuru olmaması halinde, etkinlik yarışmalı bölüm olmaksızın gerçekleştirilecektir.
 2. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım belgesi ve okullarına da ödül aldıklarını belirten plaket verilir.
 3. Gösterime değer olarak belirlenen belgeseller 15-17 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak Fethiye Belgesel Günleri kapsamında gösterilecektir.
 4. Yarışmaya katılan filmlerin ilk gösterimi 15-16 Nisan 2022 tarihinde ve ödül töreni 16 Nisan 2022 tarihinde Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

GÖSTERİM HAKKI:

 1. FETAV yarışmaya katılan belgesellerin gösterim haklarına sahip olur. Bunun için her hangi bir bedel ödenmez.
 2. Katılımcılar bunu kabul etmekle, telif haklarını FETAV’a devretmemekte, kanuni haklarına sahip olmaya devam etmektedir; ancak belgeseller ek bir sözleşmeye gerek kalmaksızın, FETAV, FETAV’ın yetki vereceği gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticari amaç gütmeden yayınına izin vermiş olmaktadırlar.

YÜRÜRLÜK:

 1. Bu yönetmelik kapsamı dışında kalan tüm hususlarda ve doğabilecek anlaşmazlıkların çözüme bağlanmasında FETAV ve Ortaklar Öğretmen Okullular-Adabelenliler Derneği adına, “Fethiyeli Adabelenliler Çalışma Grubu” yetkilidir.
 2. Yarışmaya katılanlar Yarışma Yönergesi-Şartnamesi’nin tüm hükümlerini kabul ve taahhüt etmiş sayılır.

Bilgi:

Etkinlik Yazmanı,  Sabri KUŞKONMAZ     :  532 296 33 48

Dernek Temsilcisi, Abdullah TAŞCIOĞLU :  537 571 49 57

About egegazetesi

Check Also

Göcek Meydanı’nda Müzikli Akşamlar

Müzikli Fethiye Akşamları Göcek Meydanı’nda sanatçılar Aysun Karasaçlı, Adem Kazan, Ali Tunç ve Mustafa Selçukoğlu …