Pazartesi , Eylül 26 2022
Anasayfa / Anasayfa / Fethiye 5’inci Belgesel Günleri Başlıyor

Fethiye 5’inci Belgesel Günleri Başlıyor

Fethiyeli Ortaklar Öğretmen Okullular (Adabelenliler) Antalya’nın Altın Portakalı var ise Fethiye’nin de belgesel günleri olacaktır diyerek çıktıkları yolun önemli bir durağına daha geldiler.

Aldıkları eğitime bağlı olarak imece usulü ile gerçekleştirdikleri Fethiye 5’inci Belgesel Günleri 15 ve 16 Nisan 2022 tarihlerinde Fethiye Belediyesi Özel Olgun Kültür Merkezinde yapılacak.  Köy Enstitülerinin kuruluşunun 82’nci kuruluş yıldönümü olan 17 Nisan 2022, saat 12.30’da da Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sunacaklar.

Etkinliği düzenleyen Çalışma Grubu üyelerinden Sayın Abdullah Taşcıoğlu ile Fethiye 5’inci Belgesel Günlerini konuştuk.

Soru: Konuşmamızın başında etkinliği Çalışma Grubu olarak düzenlediğinizi ifade ettiniz. Çalışma Grubu kimlerden oluşmaktadır ve neden çalışma grubu?

Yanıt: Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Bizler eğitim sürecimizde “imece” kültürü ile yetiştirildik. Biliyorsunuz   İmece, olanaklar dahilinde yardımlaşmak ve ortaklaşa hareket etmek demektir. Bu anlamda imecemiz yüzlerle ifade edilen okuldaşlarımızı kapsamaktadır. Ancak işlerin planlı yürüyebilmesi için bizler  bu etkinliği Adabelenliler adına etkinlik yazmanı Sabri Kuşkonmaz, Nilgün Ukil Kuşkonmaz, Atiye Taşcıoğlu Kaçar, Necla Günal Halaçeli, Fercan Akçin, Hüseyin Çatal, Fatma Kartal Börekçi, Necati Ocak ile benim dahil olduğum Adabelenlilerden oluşmaktadır.

Soru: Bu yılın konusu nedir?

Yanıt: Bu yılın temasını “Gelecek” olarak belirledik.  Temayı “Gelecek” olarak belirleyerek, sınırlarını son derece geniş tuttuk. Tüm toplumsal gelecek tasavvurları, ütopyalar, distopyalar, geleceksizlik, gelecekte beklenilen olumlu ya da olumsuzluklar; açlık, tokluk, kıtlık, işsizlik, uzay ve benzeri temalar olabileceği gibi, somut düzlemde ele alınan çalışmalar da kapsam içine alınmıştır. Böylece gençlere sınırlarını son derece geniş bir alan bırakılmıştır.

Soru: Anlaşılan bu yılda liselerarası belgesel yarışması düzenlediniz.

Yanıt: Evet, geçen yıllarda olduğu üzere bu yıl da Fethiye ilçe sınırlarında bulunan ortaöğretim ve yüksekokul öğrencileri veya öğrenci grupları yanında okullar adına da katılıma açık belgesel film yarışması düzenledik. Biz, gençlerin kültür sanat etkinliklerinde yer almasını ulusal bir görev olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle gençlerimizi bu yıl gerçeğe ve tema olarak da “geleceğe” çağırdık.

Bir hususu daha paylaşmak isteriz. Etkinliğin önce ulusal, sonrasında da uluslararası boyutlarda yapılabilmesinin bir ön koşulu olarak, belgesel film yarışmasını ülkemizdeki tüm okulları ve hatta tüm gençleri kapsayacak şekilde genişletmeyi de  planlamaktayız.

Gençlerin belgesellerini de izleyince bize hak vereceksiniz. Gençlerimizin belgesellerini önemli yapan bir diğer nokta kolektif bir çalışmanın ürünü olmalarıdır. Bu tablo, aydınlanma ışığı köy enstitülerinin kuruluşunu simgeleyen 17 Nisan 1940 tarihine ve elbette Ortaklar Öğretmen Okullular, diğer bir ifadeyle Adabelenliler ailesine yakışmaktadır.

Soru: Bu yıl programınızda neler var?

Yanıt: Bu yıl etkinliğimizi iki Adabelenlinin sergileriyle başlatacağız. 15 Nisan 2022, Saat 13.00’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinde hemşerimiz Prof. Dr. Şerife Atlıhan’ın “Geçmişten Geleceğe Kilimleriniz”,

Saat 13.30’da da hemşerimiz Erol Hıra’nın “Geçmişten Geleceğe Ninemin Dedemin Oyun ve Oyuncakları”  sergileri gezilebilecektir. Belgesellere gelince;

İzleyiciler anımsayacakladır. 4’üncü Fethiye Belgesel Günleri hazırlıkları aşamasında, izleyen yıllardaki etkinliklerde, belgesel sinema alanından bir ustanın anılmasına karar vermiştik. Sinemanın tarihsel açıdan temeli olmasına karşın, belgesel sinemacılara olan vefa borcunun eksik ödendiği saptamasından yola çıkılarak, hem emeğe saygı hem de bir vefa borcu olarak, böyle bir oluşumu benimsemiş, 4’üncü Fethiye Belgesel Günlerinde ülkemizde belgesel sinemanın temel taşlarından birisi olan büyük usta Süha Arın’ı anmış ve “Tahtacı Fatma” adlı belgeselini programa almıştık.

 

Bu yıl da belgeselleri yurtiçi ve dışında çeşitli festivallere katılan, televizyonlarda gösterilerek ödüller alan çeşitli okul ve kurumların Sinema-TV bölümlerinde eğitmenlik yapan  ve katılımıyla bizi onurlandırdığı için onur konuğumuz dediğimiz Yönetmen İsmet ARASAN’ın  bir çok ödül alan “Adakale-Sözlerim Çoktur” belgeselini açılış programımıza aldık.

Yönetmen Kurtuluş ÖZGEN’in aile kurumunun, denetim toplumunun, tüketim kültürünün, kapitalizmin, postkolonyalizmin vb. bilinçdışı, bilinç ve bilinç üstü üzerindeki tahakkümünü kolektif hafıza imajlarla (mekân-olgu-olay-kurum-kişi) kuran bir sanat eseri olarak tanımlayabileceğimiz  Habitus of Self,

Yönetmen Mehmet Emre BATTAL’ın Gelecekte ne olacak sorusuna geçmişten cevap aramaya çalışan “Muhtaç”,

Yönetmen Mustafa Aydın’ın, dillerine, kimliklerine yabancı olan göç yolculuğuna tanıklık edeceğimiz Haymatlos

Öğrencilerimizden ise,

Fethiye Üzümlü Borsa İstanbul Anadolu Lisesi öğrencilerinin Yıllardan 2042…,

Göcek Süleyman Şatır Anadolu Lisesi öğrencilerinin Ukde,

Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrencisinin Geleceğin Sesi

belgesellerini izleyeceğiz.

Son bir soru: Basın mensubu olarak bizlerden  ve Fethiyelilerden beklentileriniz nelerdir?

Yanıt: Bizim tek derdimiz, Fethiye Belgesel Günlerine önce ulusal sonra da uluslararası bir nitelik kazandırarak, Antalya’nın Altın Portakalı var ise Fethiye’nin de belgesel günleri olmasıdır.  Etkinliği büyütmek önce sizlerin sonra da Fethiyede yaşayan hemşerilerimizin elinedir.

Önümüzdeki yıllarda hep birlikte bu etkinliği büyüteceğimize, dünyayı ya da Türkiye’yi olmasa bile Fethiye’yi sanatla kültürle ışıklandıracağımıza inanıyoruz.

“İyi”nin düşmanı olan “daha iyi”yi yakalamak için görüş, öneri ve katkılarınızı bekliyoruz. Çünkü biz, karanlıkların bilim ve sanat ile aydınlanacağını biliyoruz.

Sayın basın mensubu arkadaşlarım, inanın biz 18 Nisan 2022 tarihinden itibaren 6’ncı. Fethiye Belgesel Günleri için çalışmalarımıza başlayacağız. Bugüne kadar verdiğiniz, bundan sonra da vereceğiniz katkı ve destekler için tekrar teşekkür ediyoruz.

Sorunlarımızın çözümü çabalarına her yerde, hep birlikte katkı koyabilmek umuduyla saygılarımızı sunuyor, hemşerilerimizin etkinliğimizde Kültür merkezini doldurmasını bekliyoruz.

 

 

About egegazetesi

Check Also

Karaca, “Onlar unutsa da biz onları unutmayacağız”

Fethiye Belediyesi ve Fethiye Alzheimer Derneği işbirliğinde birçok hayırseverin yardımlarıyla Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi hizmete …