Perşembe , Ağustos 18 2022
Anasayfa / Anasayfa / “Esnaflar Adına Soruyoruz”

“Esnaflar Adına Soruyoruz”

Fethiye esnafı her geçen gün kan kaybediyor, rekabete dayanamayınca da  kepenk kapatıyor. Buda mevcut yetkiler ve sivil toplum örgütlerinin de yetkisini kullanmaması da etken olduğu vurgulanıyor. Bu esnafın bu hale gelmesinde Fethiye’nin 41 mahallesinde mantar gibi türeyen zincir marketlerin başı çektiği belirtiliyor. Bu zincir marketler yasal olarak mevzuatları doldurmadığı gibi  açıldıkları  binalarda dışa doğru çok fazlasıyla sabit cam bölme ile bir market boyutu kadar kaçak yapı yapmasına göz yumuluyor. Fethiye Esnaf ve Sanatkalar Odası Başkanı  Mehmet  Soydemir ve ekibi ovacık mahallesindeki bir zincir marketin önünde bu çekilen resimden dolayı bir çok esnaf ateş püskürüyor. Bize ulaşan esnaflar, “Bizim başkan ve ekibi bize sahip çıkması gerekirken her zaman olduğu gerçek destek verdiği yerler belli oluyor. Bu kadar açılan zincir marketlere dur denemiyor, birde bizimle dalga geçer gibi önünde durup “esnafa sahip çıkıyor diye odanın sosyal medya hesabından paylaşım yapıyorlar.

“ODANIN PARASI KULLANILMADAN SEÇİM ÇALIŞMASI YAPILMALIDIR”

Bizde mesleğimiz gereği kamuoyu adına aracılık görevimiz yerine getiriyoruz. Odanın Arabasının Seçim Çalışmalarında Kullanılmasına Tepki gösteriliyor. Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimleri 8 Ocak 2022 günü eski Fethiye Lisesinde yapılacak.  Bu Bu seçim için ilk defa mevcut başkan karşında 2 aday daha çıktı. Çok hareketli geçen seçim çalışmalarında diğer iki aday seçim çalışlarında kendi imkanları ile promosyon yaptırıp dağıtırken, mevcut başkan Mehmet Soydemir ve ekibinin odanın bütçesi ile yapılan masa üstü takvim. Duvar takvimi, Kalem ve oy verenlere mont verileceği gibi sözler dolaşıyor esnafın ağızında. Nif mahallesinde bazı esnafların, “Birde seçim çalışmaları için esnafa gidilirken resmi plakalı Esnaf Odası aracı ile yapılması etik olmadığını söylüyoruz.   Seçim takvimi belli olduktan sonra kesinlikle harcama belirli giderler için olmalıdır. Mevcut Başkanda odanın nimetlerinden faydalanmaması gerekiyor. Ama her yere odanın aracı kullanıyor. Parası ile yapılan promosyonlar dağıtılıyor. Adı kongreye davet  olsa da bu bizim örf ve adetlerimize yakışmıyor”diyorlar.

“ ZİNCİR MARKET ÖNÜNDE FOTOĞRAF YAKTI”

Fethiye Esnaf ve Sanatkalar Odası Başkanı  Mehmet  Soydemir ve ekibi ovacık mahallesindeki bir zincir marketin önünde bu çekilen resimden dolayı bir çok esnaf ateş püskürüyor. Bir çok kez şikayet edilmesine rağmen bizim yapacağımız bir şey yok diyerek esnafların susturulduğuna dikkat çeken Esnaflar,” Bizler zor kanat hayatımızı kazanmaya çalışıyoruz. Bu zincir marketlere dur diyemeyen yetkililer ve oda başkanımız bizler ile alay eder gibi zincir marker önünde boy boy resim çekiliyor ve “Esnafımıza Sahip Çıkıyor” diye esnaf odamızın sosyal medya hesabı altında paylaşım yapılıyor. Açılmaması için bir çalıma yapmayan bir başkan en azından gözümüze sokar gibi böyle bir paylaşımda yapmaması gerekiyor. Ama bu yönetim bizi 16 yıldır hiçbir şey yapmadığı için tek tek bitirdi. Bununda farkında değiller. Bir çok esnafımız rekabet edemediği için ya kapatıyor, yada batıyor. Biz zincir marketin açılması demek en 20 tane esnafın işinin sonu demek. Biz bize yettiği kadar ürün alıyoruz. Ama zincir marketler tüm şubelerine yettiği kadar alıyor. Bu marketlerin bir çoğu yasal boyuttan yoksun binalarda açılmış durumdadır. Bunu söylüyoruz. Bu bizim işimiz değil, belediyenin işi diyorlar. Biz esnafına sahip çıkacak bir yönetim istiyoruz. Bireysel olarak şikayetçi olmak yerine odamız tarafından  gerekli yerlere şikayet edilerek kaçak yapılan zincir marketlerin kapatılmasını talep ediyoruz” dediler.

About egegazetesi

Check Also

Göcek Meydanı’nda Müzikli Akşamlar

Müzikli Fethiye Akşamları Göcek Meydanı’nda sanatçılar Aysun Karasaçlı, Adem Kazan, Ali Tunç ve Mustafa Selçukoğlu …