Perşembe , Ağustos 18 2022
Anasayfa / Anasayfa / Dünya Şampiyonasına Hazırlanıyorlar

Dünya Şampiyonasına Hazırlanıyorlar

Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül’ün çocukları olan ve dünyanın tek otizmli ikiz milli kayakçıları 17 yaşındaki Aliye Zeynep ile Muhsin Murat Bingül, katılacakları ‘Özel Sporcular Dünya Kayak Şampiyonası’na Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde hazırlanıyor. Doğduktan sonra iki buçuk ay kuvözde yaşam savaşı veren 17 yaşındaki otizmli ikizler Özel Sporcular Dalında pek çok Türkiye şampiyonlukları, Avrupa 4.’lüğü ve dünya 5.’ciliği bulunuyor. İkizler Antrenörleri Serhat Murat ve Önder Türkmen “Bu yıl Mart ayında Avusturya’da yapılacak Dünya Özel Sporcular Kayak Şampiyonası’ndan birincilik çıkaracaklarına inanıyoruz” ifadelerini kullandılar. Baba Bingül ise; çocuklarının gittikleri her yerde olduğu gibi dünya şampiyonasının yapılacağı Avusturya’da Türk bayrağını göndere çekeceğine inandığını söyledi.

Erzurum Gençlik Spor İl Müdürlüğü Bisiklet Gençlik Spor Kulübü’nün lisanslı kayak sporcuları olan ikizler, kayak antrenörleri Serhat Murat ve Önder Türkmen eşliğinde günde yaklaşık 5 saat çalışıyor. Denizden 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken’in 2 bin 800 rakımında kayan Bingül kardeşler, güçlerine güç katıyor. Fethiye Adliyesi’nde Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden emekli mühendis Nesrin Kaya Bingül çiftinin çocukları olan Aliye Zeynep ve Muhsin Murat Bingül, 2022’de Avusturya’da yapılması planlanan Özel Sporcular Dünya Kayak Şampiyonası’nda oldukça iddialı.

“GÜNDE 5 SAAT ÇALIŞIYORLAR”

Dünyanın tek otizmli ikiz milli kayakçıları Zeynep ve Murat ile birlikte gece- gündüz demeden şampiyonaya hazırlandıklarını söyleyen antrenör Serhat Murat Türkmen; “Zeynep ve Murat 6 yaşından beri kayağın içinde. Son 10 yıldır bu sporu profesyonel olarak yapıyorlar. Her ikisinin de birçok Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra, Avrupa 4’üncülüğü ve dünya 5’inciliği var. İkizler ayrıca jimnastikte de son 5 yılın Türkiye şampiyonu ve dünyada gelecek vadeden sporcular olarak seçildi. Zeynep ve Murat, Özel Sporcular 2022 yılında Avusturya’da yapılacak Dünya Kupası yarışmasına hazırlanıyor. Geçen sene İtalya’da düzenlenecekti ama pandemi nedeniyle iptal olmuştu. Bu sene için de net bir tarih oluşturulmadı. Ama biz hızımızı hiç kesmeden çalışmalara devam ediyoruz. Günde yaklaşık 5 saat çalışıyoruz. Gündüz fitness çalışmaları oluyor. Sonrasına kayak dersi veriyoruz. İkizlerimiz 10 yıldır kayak yapıyor ve 5 yıldır da kendi kategorilerinde Türkiye şampiyonu. Zeynep dünya kupasında 4’üncü oldu. Şu an ki hedefimiz ise birinci olmak” diye konuştu.

“PEK ÇOK DERECELERİ VAR”

Antrenör Önder Türkmen’de; “Aliye Zeynep ve Muhsin Murat Bingül kardeşlerin çok azimli sporcularımız. 2022 yılı hedefleri oldukça büyük. Avusturya’da yapılacak Dünya şampiyonasında başarılı olacaklarına inanıyorum. Normal sporcularla yarışıp, pek çok dereceleri var” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ BİRİNCİLİK”

Otizmli ikizler Aliye Zeynep ile Muhsin Murat Bingül ise; “Hedefimiz birincilik. Çok çalışıyoruz” dediler.

“TÜRK BAYRAĞINI GÖNDERE ÇEKTİRECEKLER”

“Meleklerim” dediği otistik çocukları ile gurur duyduğunu söyleyen Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, çocuklarının gittikleri her yerde olduğu gibi dünya şampiyonasının yapılacağı Avusturya’da Türk bayrağını göndere çekeceğine inandığını belirterek, “İkizler 7 aylık olarak erken doğumla doğmuştu. İki buçuk ay kuvözde yaşam savaşı verdi. Bugün kuvözden kürsüye koşuyorlar. Dünya şampiyonasında ülkemize madalya getireceklerine inanıyorum” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Göcek Meydanı’nda Müzikli Akşamlar

Müzikli Fethiye Akşamları Göcek Meydanı’nda sanatçılar Aysun Karasaçlı, Adem Kazan, Ali Tunç ve Mustafa Selçukoğlu …