Salı , Haziran 28 2022
Anasayfa / Eğitim / COĞRAFİ İŞARETLİ KÜLTÜREL ÜRÜNLERLE YER ALDILAR

COĞRAFİ İŞARETLİ KÜLTÜREL ÜRÜNLERLE YER ALDILAR

12’nci Fethiye Kültür ve Sanat Festivali, coşkulu Likya karnaval yürüyüşü ve eğlencesiyle sona erdi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), Fethiye Festivali’nin son gününde düzenlenen karnaval kortejinde Seydiler kilimi, Kaya Halısı ve Yeşilüzümlü Dastarı’ndan oluşan coğrafi işaretli kültürel ürünlerle yer aldı.

Fethiye Rotary Kulübü’nün önderliğinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi, Fethiye Otelciler Birliği’nin destekleriyle 23-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 12. Uluslararası Fethiye Kültür ve Sanat Festivali, Salı Pazarı Meydanı’ndan başladı.  Beşkaza Meydanı’nda sonra eren Likya karnaval yürüyüşü ve sonrasında düzenlenen karnaval eğlencesiyle noktalandı. Fethiye Belediyesi Bandosu eşliğinde gerçekleşen Likya karnaval yürüyüşü kortejinde yer alan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmet aracında bölgenin coğrafi işaretli kültürel ürünleri, Seydiler kilimi, Kaya halısı ve Yeşilüzümlü dastarı tanıtıldı. Yeşilüzümlü dastarından dikilen kıyafet ile FTSO’nun hizmet aracında korteje katılan Fethiye Likya Kadın Kooperatifi Başkanı Çiğdem Karaca da coğrafi işaretli kültürel ürünlerin tanıtımına destek verdi.

Karnaval yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu

Salı pazarı alanından başlayıp Atatürk ve Çarşı caddeleri boyunca devam eden Beşkaza Meydanı’nda son bulan kortej yürüyüşü renkli görüntüleri sahne oldu. Likya Karnaval yürüyüşüne, Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Festival Komite Başkanı Mustafa Şıkman, Fethiye Likya Kadın Kooperatifi Başkanı Çiğdem Karaca, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Çeşitli ülkelerden animasyon ekiplerinin de dansları ve kıyafetleriyle yer aldığı karnaval yürüyüşünde özellikle Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen ekiplerinin gösterileri ilgi çekti. Fethiye Festivali’nin coşkulu karnaval korteji, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlenerek, alkışlandı.

About egegazetesi

Check Also

YOL SANAT VE ÜST YAPI İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR

Orman İşletme Müdürlüğü-Yatağan Diğer Özel Bütçeli Kuruluşlar Orman Genel Müdürlüğü Tarafından Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, …