Perşembe , Şubat 2 2023

ÇİFTÇİNİN, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEĞİZ

Fethiye’de çeşitli kurumları ziyaret eden CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban ve Avukat Burak Erbay, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit’i ziyaret ettiler. CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban ve Burak Erbay, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ile tarım hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulundular. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Mutluyum, sevinçliyim vekillerimiz bizleri ziyaret ettiler. Bölgemizde tarım ve hayvancılık ile ilgili sıkıntıları dinlemeye geldiler. Çiftçinin derdini bilen insanlar. Bir tanesi bizim çocuğumuz sayılır. Yöremizin öz yurdundan geliyor. Çiftçinin zor durumda olduğu biliyor. Mandalina’nın ve Portakalın kurtarmadığını biliyor. Sevinçliyiz, vekilimiz İç Anadolu’nun göbeğinden gelmiş, Muğla’nın göbeğinde yaşamış. Çiftçiyle iççice olmuş” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Bugün Fethiye’deyiz. CHP Fethiye İlçe Başkanlığımız öncülüğünde Muğla Milletvekili Mürsel Alban ile Sivil Toplum Örgütü odalarımızı ziyaret ediyoruz. Sivil toplum örgütü odalarımızı ziyaret ediyoruz. Yeni kongrelerini yapan Sivil Toplum Örgütlerimize hayırlı olsun. Demeye geldik. Bu kapsamda da Fethiye Ziraat Odamızı ve başkanımızı da ziyarete geldik. Fethiye’mizin ve Muğla’mızın tarımını konuşacağız. Muğla’mızın, Fethiye’mizin ciddi bir tarım potansiyeli var. Ancak çiftçilerimiz yüksek girdi maliyetleriyle gerçekten zor günler geçiriyorlar. Özellikle mazotta artış, gübredeki, ilaçlardaki artışlar, onları gerçekten zor durumda bırakıyorlar. Bu kapsamda da onlara daha fazla destek olunması gerektiğini kapsıyoruz. Muğla ve Fethiye’mizdeki zeytin üreticisi, narenciye, domates üreticileri desteklendiği zaman hem ülkemize, hem Fethiye’mize çok daha fazla katma değere kazandıracağını biliyoruz. Tarım üreticisi üretebilir ve mutlu olursa ülkemize de çok büyük katma değerler katacağını biliyoruz. Ziyaretimizi yaptık, genel değerlendirmemizi yapacağız” dedi.

“ZİRAAT MÜHENDİSİ VE VETERİNER GÖREVLENDİRECEĞİZ”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’da konuşmasında  “Bugün Ziraat Odası’ndayız. Tarımı, üreticiyi ve çiftçiyi konuşacağız. Çiftçi artık yok olmak üzere, üretici yok olmak üzere, tarım yok olmak üzere, hayvancılık yok olmak üzere, ülkemiz de şuan ana geçim kaynaklarımızın başında gelen tarım ve hayvancılık yok olmak üzere. Çiftçinin üretebilmesi, ürünün bereketli olabilmesi için devleti yöneten iktidarın; üreticilerin yanında olmadığını görüyoruz. Tarımı eğer canlandıracaksak sadece bu gıda malzemesi, gıda ürünleri değildir. Tarım ele alındığı zaman sanayi kalkınır, tekstil sanayisi gelişir. Tarımla birlikte bizim hayvancılık gelişir. Hayvan yetiştiriciliği öne çıkar. Bizim partimizin bir projesi var bu konuda tarımla, çiftçilikle ve hayvancılıkla uğraşanlarla ilgili ülkemizde kamuya ait iki görevlimiz maaş alıp bulundukları bölgelere görevleri gereği hizmet etmekteler. Kimlerdir bunlar, birisi okul açıksa öğretmen diğeri de imam. Biz bunu dörde çıkarıyoruz o tarımın bol bereketli olabilmesi için belli bölgeleri birleştirerek o bölgelerde tarımla ilgili çiftçiye hizmet verebilmesi, topraklarını analiz edebilmesi ve orada ürünün bol ve bereketli olabilmesi adına doğru ürün ekilip, biçilme, dikilme ve yetiştirmesi adına orada biz bir ziraat mühendisi görevlendiriyoruz. Tamamen maaşını devletten alacak ve çiftçi üreticiye danışmanlık yapacak ikincisi meralarımızda, yaylalarımızda ve dağlarımızda hayvan yetiştiricileri ile ilgili mera besiciliği ve çiftlik besiciliği ile ilgili veteriner görevlendiriyoruz. Veteriner de hayvan yetiştiricilerimize hizmet edecek, maaşını devletten alacak ve hangi ırk, hangi tür, hangi cins hayvanın daha verimli, daha faydalı olabileceğini anlatacak ve bu hizmette bulunacak. Biz çiftçimizin, üreticimizin ve hayvan yetiştiricimizin teşviklerle, desteklerle yanında olacağız. Ne zaman yapacağız bunu onu söyleyeyim, önümüzde ki ilk seçimde hemen iktidara geliyoruz ve çiftçimizin, köylümüzün, yetiştiricimizin, Fethiye’mizin, Muğla’mızın, Türkiye’mizin ve yaşayan tüm yurttaşlarımızın yüzünü güldürmeye geliyoruz” şeklinde konuştu.

About egegazetesi

Check Also

AKILLI SAAT SATIN ALINACAKTIR

Yatırım İzleme Müdürlüğü Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları Muğla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca Sevdiklerimiz …