Cuma , Mayıs 20 2022
Anasayfa / Anasayfa / Birlik Beraberlik Kahvaltısında Buluştular

Birlik Beraberlik Kahvaltısında Buluştular

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri üyeleri kahvaltılı etkinlikte bir araya gelerek  Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı ve Muğla İl Beyi İsmail Uzunoğlu’nun Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı olmasını kutladılar.

Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu’nun geçtiğimiz günlerde  Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı seçilmesi nedeni ile Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri üyeleri Çalış’ta Kerimoğlu İsmail Uzunoğlu Yörük Çadırı’nda kahvaltı düzenlendi. Düzenlenen kahvaltıya Fethiye Belediye Başkanı  Alim Karaca ve Fethiye Yörük Türkmen ve Kültür Derneği üyeleri katıldı.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen kahvaltıda konuşan Fethiye Yörük Türkmen ve Kültür Derneği kadın Kolları Başkanı Halime Karagöz “İsmail Başkanımın, Toroslar Federasyon Başkanı seçilmesiyle ilgili hem bilgilendirme yapmak hem Ramazan Kıvrak Başkanımın Fethiye ve çevresinde ki ilçelerimizin Federasyon Başkanı olduğunu sizlerle paylaşmak istedik. Çok değerli başkanlarım inşallah önümüzde ki süreçte daha güçlü bir şekilde ses getireceğimize inanıyorum. Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Isparta İl Beyi Mustafa Başkanımıza da  de vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz. Kendisi görevlerini İsmail Başkanıma devretti. Kendisine de hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

“TESLİM ALDIĞIMIZ BAYRAĞI EN UÇ SEVİYELERE GÖTÜRECEĞİZ”

Türkiye’nin ilk yörük müzesini kurduklarını ifade eden Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı  İsmail Uzunoğlu “Burada 30 yıllık bir emek var. Birçok ulusal kanallar, bölgesel kanallar buraya geldiler çekimler yaptılar. Fethiye’nin tanıtımına katkı da bulunuldu. Yıllardır Ramazan Kıvrak Başkanım da Yörük Obaları programıyla yörük kültürümüzü obalara taşıdı. Biz de burada ilk yörük köy müzesini kurduk. Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanıyım. Aynı zamanda Muğla Yörük İl beyiyim. Yine bizim Türkiye’de ilk, 2004 yılında kurulan Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu’nun Genel Başkanlığı’na seçildim. Bu federasyonumuzu ilk bizim Isparta il beyimiz Mustafa Küçük Yaman kurdu. Kendisi tabi bu görevi bu yıllara kadar şanıyla, namıyla getirdi. Her yıl düzenlenen Bilecik Söğüt’te ki Ertuğrul Gazi Anma Etkinlikleri’nde göçler düzenledi ve otağlar kurdu. Bu bayrağı bütün orada ki bizim federasyona bağlı dernekler ve yönetimin ortak kararı ile bayrak bize devredildi. Biz de inşallah bunu ileriye taşıyacağız. Şu an Muğla’mızda 2 federasyon var. Birisi de daha önce Ramazan Kıvrak başkanımızla kurduğumuz Anadolu Federasyonu. Dolayısıyla 2 tane federasyonumuz oldu. Burası bir yörük yurdu. Burada önemli olan ecdadımızın, atalarımızın örf adetlerini gelecek nesle aktarmak. Ata çalgılarını, Ata türkülerini, oyunlarını gelecek nesle aktarmak. Kültürümüz ve birlik beraberlik için amacımız, hedefimiz bu coğrafya da, bu topraklar da yaşayan, dili, ırkı ne olursa olsun yeter ki Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyorsa bu güzel topraklar da tek yumruk olacağız. Birbirimizi kollayıp, koruyacağız. Kardeşçe, barış içerisinde yaşayacağız. Bu memleketi böldürtmeyeceğiz, parçalatmayacağız. Hedefimiz, amacımız örf ve adetleri yaşatmak” dedi.

“HER İLDE BİR FEDERASYON KURMAK İSTİYORUZ”

Konuşmasına Nevruz’un açıklamasını yaparak başlayan Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak “21 Aralık’ta gece ile gündüz savaşı olur. Bunun sonucunda gündüz galip gelir. Gündüzler uzamaya başlar. Bu güneşin doğuşu bayramıdır. Güneşin doğuşunu Ayazata temsil eder. Rengi kar beyazdır. Sonra cemre havaya, suya ve toprağa düşer. Ardından Nevruz günü gelir. Nevruz da gök kuşağı renklerini yeryüzüne indiren Ayazata’nın kızını temsil eder. Bu da doğanın canlandığı, ortalığın yeşillendiği Türklerin Ergenekon’dan çıkışını da temsil eder. Bu Nevruz günlerinde sizlerle buluşmaktan çok mutluyum. Herkese hoş geldiniz demek istiyorum. Türkiye’de 1000’e yakın Yörük Türkmen Derneği var. Türklere ve doğaya yapılan saldırılar karşısında bir direnç kaynağı oluşturmak zorundaydık. 20’nin üzerinde federasyonumuz var. Amacımız her il de bir federasyon kurmak. Her ilçe de bir dernek kurmak. 2 tane konfederasyonumuz var. 1 tane de birliğimiz var. Ankara’da ise Yörük Türkmen Vakfı’mız var. Omuz omuza bir mücadele veriyoruz. Bizim ışığımız yol göstericimiz Atatürk’tür. Biz Atatürk’ün gösterdiği yol da yürüyen insanlarız. Hepiniz çocuklarınızı derneğe getirin. Bu bayrağı devretme zamanımız gelmiştir. Onlar da aramızda birkaç yıl çalışsın. Onlar da davayı severse onların elini kaldıran bayrak yürüsün” dedi.

“BİRÇOK HİBELER ALDIK”

İsmail Uzunoğlu’na ve Ramazan Kıvrak’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Fethiye Belediye Başkanı Alim karaca “Fethiye’mize bugüne kadar verdikleri bütün destekler için teşekkür ediyorum. Hep ilkleri yaşatıyorlar bizlere. Daha önce İsmail başkanım söyledi, Ramazan başkanımız ise sadece Türkiye’de değil dünyada birçok ülkede bölgemizi tanıttı. Yörüklük kültürünü tanıttı. Japon televizyonlarında programları aylarca yıllarca gösterildi. Ben de kendilerinin bir üyesi olmaktan gerçekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. İki federasyon başkanının da Fethiye’den çıkması da gerçekten bizler için bir ayrıcalık. Bu başarılarından dolayı da kendilerine çok teşekkür ediyorum. Birçok ilde, ilçede yapılan etkinliklerde İsmail Başkanım ve Ramazan Başkanım öncülük yapıyorlar. Yine Cumartesi günü Nevruz etkinliklerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunda , Ramazan Başkanımız 20 küsur tane programı yönetecek. Bu da Fethiye’mizin tanıtımı adına da çok önemli. Ondan dolayı da ayrıca kendilerine teşekkür ediyorum. İlk Yörük Türkmen Müzesi’ni İsmail Başkanımız buraya açmıştı. O da Fethiye’nin tanıtımı için önem arz eden bir durum. Bir yörük olarak gittiğimiz her yerde bunun ayrıcalığını ben bugünlerde yaşıyorum. 2-3 haftada bir Ankara’dayız. Ankara’ya gittiğimizde Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeyiz ama farklı açıdan bakışlar olabiliyor. Ama yörük olduğum için biraz ayrıcalığım ön plana çıkabiliyor. Yörükler vatanseverdir, memleketini sever diyorlar, bu adamdan zarar gelmez diyorlar. Birçok işimiz de bireysel dokunuşlarla ve Yörük Türkmen kültüründen gelmemden dolayı da Fethiye için birçok hibeler aldık, hem belediyemiz hem kooperatiflerimiz olarak. İnanın yörük olmam bunda bizlere artı olarak döndü. Ben tekrar başkanlarımızla birlikte siz değerli üyelerimizle birlikte bölgemizde yapılacak bütün etkinliklerde Fethiye Belediye Başkanı ve şahsım olarak sizlerle beraber olmak isterim. Sizlerle birlikle iki federasyon başkanımıza da destek olmaya davet ediyorum. Ben burada var olduğum müddetçe değerli başkanlarımızla birlikte yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Çocuk Evlerinden Yaza Merhaba Pikniği

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Fethiye Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü tarafından …