Cuma , Mayıs 20 2022
Anasayfa / Anasayfa / Belgesel Günleri sergiler ile açıldı

Belgesel Günleri sergiler ile açıldı

  1. Fethiye Belgesel Günleri kapsamında Prof. Dr. Şerife Atlıhan tarafından, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde ‘geçmişten geleceğe kilim’ sergisi açıldı. Aynı zamanda Erol Hıra tarafından ‘Geçmişten Geleceğe Ninemin Dedemin Oyun ve Oyuncakları’ sergisi de büyük ilgi topladı.

Fethiye Belediyesi, FETAV, Ortaklar Öğretmen Okulları (Adabenliler) tarafından işbirliği ile yapılan 5. Fethiye Belgesel Günleri devam etti.  Sergilerin açılışına Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca eşi Çiğdem Karaca, Ortaklar Öğretmen Okulları mezunları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. 1983 yılından beri geleneksel tekstiller üzerine Batı ve Güneybatı Anadolu’da yaptığı alan araştırmalarını makale ve bildiri yayınlayan Prof. Dr. Şerife Atlıhan, Fethiye’ye özgü halı, kilim ve dokumalardan oluşan 19 parça eseri kültür merkezinde sergiledi. Prof. Dr. Şerife Atlıhan aynı zamanda Kültür Bakanlığı Sanat Dergisi’nde  “Fethiye Deve Kilimler” üzerine makalesi yayınladı.

Her iki sergiyi de çok değerli bulduğunu ifade eden Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, geleneksel değerlere her zaman sahip çıkılması gerekildiğinin altını çizdi. Karaca, “Değerli hocalarımıza bizleri  böylesine güzel bir sergide buluşturduğu için teşekkür ediyorum. Fethiyelileri hem kilim, hem de geçmişten bugüne oyuncak sergilerine bekliyorum” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Çocuk Evlerinden Yaza Merhaba Pikniği

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Fethiye Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü tarafından …