Salı , Ağustos 16 2022
Anasayfa / Anasayfa / Bakımevinden Söylentilere Cevap!

Bakımevinden Söylentilere Cevap!

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyaya yansıyan Fethiye Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’ne ait görüntülerde, hayvanların yaşam koşulları hayvan korumacı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. 5199 sayılı Kanuna göre “yasaklı ırk” olarak belirtilen ve Belediye tarafından el konulmuş veya terk edilmiş hayvanların, güneş görmeyen beton zeminli bölmelerde altında palet olmaksızın barındırıldığının görülmesinin ardından Belediye herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Yaklaşık on gün önce bakımevine ölen köpeğini gömmeye giden bir vatandaşın tesadüfen karşılaştığı ve telefonuyla kaydettiği görüntü ise tepkilerin yeniden büyümesine sebep oldu. Videoda, uzun zaman önce ölmüş ve küpeli bir hayvanın barınağın içindeki kulübeli alanda bırakıldığı ve fark edilmediği görülüyor. Sosyal medya mecralarında paylaşılan videonun ardından, hayvan koruma alanında faaliyet gösteren Fethiye merkezli bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve bireysel hayvan korumacılar bir araya gelerek mevcut durumun düzeltilmesi için güç ve eylem birliği kararı aldılar.

16 farklı ildeki 52 sivil toplum örgütünden ortak bildiri: “Hayvanların haklarına saygı duyan bir tutum talep ediyoruz.”

Ulusal ve yerel çapta hayvan hakları-doğa-çevre alanında faaliyet gösteren, 16 farklı ilden 52 sivil toplum örgütü, Fethiye Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ile ilgili taleplerini ortak bir bildiri ile sundular. Bildiri, resmî kurumların yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’ne de gönderildi.

Sivil toplum örgütleri, hazırlanan bildiride itiraz ve taleplerini şöyle dile getirdiler: “Fethiye Belediyesi’nin bir an önce özeleştiri yaparak eksiklikleri kabul etmesi ve ‘yerel yönetim-sivil toplum işbirliği’ esasıyla hareket ederek hayvan koruma alanında faaliyet gösteren tüm örgüt ve gönüllülerle uyum içinde çalışmaya başlaması gerekmektedir. Aşağıda isimleri bulunan sivil toplum örgütleri olarak bizler: gerekli inceleme, çalışma ve iyileştirmelerin bir an önce yapılmaya başlanması ve hayvanların doğuştan sahip olduğu tüm haklara saygı duyan bir anlayış ve tutum içinde, hak ettikleri özen ve hizmetin bir an önce sağlanmasını talep ediyoruz.”

“BELEDİYELER HAYVANA HİZMETİ GEREKSİZ, KÜLFET GÖRÜYOR!”

Bildirinin imzacılarından biri olan HAYKURDER’in Başkanı Erman Paçalı açıklamasında “Belediye uhdesinde bulunan bakımevlerinin ne yazık ki hali içler acısı. Bunun başlıca sebepleri belediyelerin hayvanlara yönelik hizmetleri gereksiz mali yük ve külfet görüyor olması, yasal yetersizlikler, denetim zafiyeti. Hal böyle olunca da bu anlamda kendilerini ikaz eden, koşulların onarılmasına katkıda bulunmak isteyen STK ve gönüllüler ile işbirliği yerine onları uzaklaştırarak istismarın devamını sağlamak işlerine geliyor. Öyle olmayanları tenzih ederim ancak ne yazık ki Fethiye Bakımevi de koşulları kabul edilemez hak ihlalleri içeren bir merkez. Belediye Başkanını vicdani bir adım atmaya ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz” dedi.

“HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARI HAYVANLARIN HAKLARINI SAVUNDUĞU İÇİN SUÇLANAMAZ.”

Fethiye merkezli Deneye Hayır Derneği’nin başkanı Yağmur Özgür Güven, seçimlerin hemen ardından Belediyeden kendisine iletilen talep üzerine, ilçede hayvanlarla ilgili yapılması gerekenlere dair bir dosya hazırlayıp yüz yüze sunduğunu ancak hiçbir değişiklik olmadığını söyleyerek şöyle devam etti: “Gönüllülerin girişimleriyle yapılan ufak iyileştirmeler dışında Bakımevinde hiçbir düzeltme yapılmadı ve akabinde pitbulların korkunç şartlarda yaşamaya zorlandığı videoyu görünce yeniden Başkan Alim Karaca ile görüşerek mevcut durumun kabul edilemez olduğunu ifade ettim. Bakımevine giderek 12 sayfalık ayrıntılı bir rapor yazdım ve kendilerine yolladım. Raporun okunduğunu dahi sanmıyorum çünkü özeleştiri yapmak bir yana, eleştirenlere karşı manasız bir cephe alma refleksi var. Eleştiren vatandaşı ‘potansiyel düşman’ ilan etmek, özellikle sosyal demokrat bir belediyeye hiç yakışmıyor. Demokrasi ve ifade özgürlüğü çerçevesinde de doğru değil. Hayvan hakları savunucuları hayvanların haklarını savunduğu için suçlanamaz.”

“Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla şubesini, Fethiye Kaymakamlığı’nı ve Muğla İl Hayvanları Koruma Kurulu’nu göreve çağırıyoruz.”

Kaş Hayvan Hakları ve Eğitim Derneği Başkanı Meltem Bingöl ise “Yetersiz personel sebep gösterilerek  veteriner olmayan personelin uyuşturucu  iğne ile sokaktan can topladığı , aşılama ve kısırlaştırma işlemi bitmiş küpelenmiş hayvanların barınakta esaret altında tutulduğu, beton zeminin eğimli olmamasından hatta bazı bölümlerde zeminde çukur olmasından dolayı hayvanların kendi pisliklerinin içinde yaşadığı,  hayvan ambulansı diye lanse ettikleri aracın içinde kafes dahi bulunmayan,  bakımevi içinde  ölmüş ve kurtlanmış bir canı bile fark etmeyen   Fethiye Belediyesi bünyesindeki Geçici Bakımevi acil olarak rehabilite edilmelidir. Ne yazık ki hangi partiden olursa olsun çoğu belediyede görmeye alışkın olduğumuz canları can olarak görmeme eğiliminden dolayı yetersiz personel ve ekipmanla göz göre göre 5199 sayılı kanun çiğnenmektedir. Bu sebeple tüm sivil toplum örgütlerini, geçici bakımevlerini denetlemekten sorumlu Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla şubesini, Fethiye Kaymakamlığı’nı ve Muğla İl Hayvanları Koruma Kurulu’nu göreve çağırıyoruz.“ dedi.

About egegazetesi

Check Also

Süper Lüks Yat “THE RAGNAR”10 Milyon TL Bıraktı

Malta Bayraklı “THE RAGNAR” isimli 68 metre uzunluğundaki süper lüks yat Muğla’nın Fethiye ilçesinde su …