Perşembe , Ekim 6 2022
Anasayfa / Anasayfa / Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı

Fethiye’de bugün başlayan ve yarın sona erecek olan Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayında konuşan Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, günümüz gençlerinin ve çocuklarının teknoloji bağımlısı olduklarını ifade ederek, “Anne, baba  ve ebeveynler olarak çocuklarımızı bağımlılıklarından uzak tutmak amacıyla onları teşvik edici çözüm yolları üretmeliyiz” dedi.

Fethiye Kaymakamlığı öncülüğünde Şefika Pekin Kız Meslek Lisesi Konferans Salonunda bugün başlayan ve iki gün sürecek olan “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı” başladı. Çalıştaya Fethiye Kaymakamı Alper Balcı,Fethiye Ticaretve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı,Fethiye İlçe Sağlık Müdürü Ruhsar Doruk,İlçe Müftüsü Kamil Oktay, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya, daire amirleri ve kurum müdürleri ile birlikte vatandaşlar katıldı.

İki gün sürecek  olan ve dört seans halinde gerçekleşecek olan Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Kaymakam Alper Balcı, kendi çocuklarını ele örnek göstererek teknoloji bağımlılığı hakkında bilgiler verdi.

İki çocuğunun olduğunu ve çocuklarının tablet bağımlısı olduğunu aktaran Kaymakam Alper Balcı, ’’ Konu insan olunca hepimizin katılması gerekiyor. En beğendiğim konu da “Ben Olsaydım” oldu. Ben olsaydımın, ben konusunda baba olsaydım mevzusu var beni ilgilendiren. 13 ve 7 yaşlarında iki oğlum var. Hepimizin sorunu teknoloji bağımlılığı malum. Büyük oğlum inanılmaz bir şekilde laptop, tablet kullanıyor. Bu sorunu çözmek için ne yapalım diye düşünürken aklıma bir fikir geldi. Uzun yıllardır doğuda olmanın vermiş olduğu bir rehavetle oğlumla anlaşma yaptık. Ben ona YouTube’dan Cizre Belgeseli izlemesini ve o izlediği belgeselin ardından bir şeyler yazmasını istedim. Karşılığında laptopu vereceğimi söyledim. Beni şaşırttı. İki tane A4 kâğıdını doldurdu. Cizre ile ilgili 2 sayfa yazı yazdı. Sırf o laptopun aşkına. Ama bu tabii iyi bir şeye sebep oldu. Cizre ile ilgilenmeye başladı. En son şu noktaya geldik beni daha çok şaşırttı. Oğlum bana “Baba beni Cizre’ye götürmelisin” dedi. O daha sonra zincirleme reaksiyon yaptı. Benimle beraber boksa da gitmeye başladı.Burada şunu anlatmaya çalışıyorum. Bağımlılıktan kurtulmak için bir sebep olmalı. O sebebi çocuklarımıza ve gençlerimize bizler vermeliyiz” dedi.

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayının oldukça verimli geçeceğini düşündüğünü ifade eden Kaymakam Balcı, “Ben Ankara’da büyüdüm. Camii hocası bana bir çikolata vermeseydi ben o Kur’an kursuna gitmezdim. O çikolatayı veren hocaya da teşekkür ediyorum. Ben baba olarak başarısızım bu konuda. Küçük oğlum her işini tabletle görüyor. Çalıştayımızın ve sizin fikirlerinizi merakla bekliyorum. Beni bir ebeveyn olarak bu dertten nasıl kurtaracaksınız bunu bekliyorum. Toplumu sinsice saran bir konu bu bağımlılık. Biz bağımlığıyız bunu kabullenmemiz lazım. Benim Cizre örneğim biraz sıra dışı. Onu da Cizre’ye götüreceğim. Söz verdim. Bana hayırlı olsuna gelen ziyaretçilerimden kurtulduktan sonra ben de çalıştaya katılacağım. Hepinize teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Karayiğit “Yeni Uygulama Ziraat Odalarını Devre Dışı Bırakıyor”

1 Ekim tarihi itibari ile Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvurularının e- Devlet üzerinden yapılmaya başlaması …