Salı , Ağustos 16 2022
Anasayfa / Anasayfa / Aylık Basın Toplantısı Gerçekleşti

Aylık Basın Toplantısı Gerçekleşti

AK Parti Fethiye İlçe Başkanlı aylık basın toplantısı gerçekleştirdi. AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk başkanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında olağan durumlar değerlendirildi. Ülke genelinde ormanlık alanlarda çıkan orman yangınları hakkında açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk, ‘Afet üzerinde siyaset olmaz. Devletimiz milletimizin her zaman yanındadır’ dedi.

Basın toplantısında 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu hakkında açıklamada bulunan AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Bugün Dokuz Eylül 2021. İzmir’in kurtuluşunun 99.Yılı. Vatanımız  işgal altındayken, milli mücadele ateşini yakan İstiklal Savaşı’mızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını, namusunu, vatanını ve bayrağını savunmak için ordusuyla omuz omuza vererek bu toprakları vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle yâd ediyorum” şeklinde konuştu.

YANGIN FELAKETİ

Ülke genelinde meydana gelen yangınlar hakkında da konuşan Başkan Öztürk, “Bilindiği üzere  ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi Muğla’mızda da Ağustos ayında yangın felaketi ile karşılaştık. Manavgat’ta başlayan büyük bir yangının ardından aynı anda Muğla’nın çok farklı noktalarında yangınlar çıktı. Hava sıcaklığının yüksek seyrettiği dolayısıyla havada nem oranının oldukça düşük olduğu günlerde çıkan yangınların aynı anda farklı ilçelerimizde  çıkması mücadeleyi zorlaştırdı. Bodrum, Köyceğiz, Kavaklıdere, Menteşe, Milas ve Seydikemer ilçelerimizde yangınlar oldukça büyüktü. Cennet vatanımızın en güzel illerinden biri olan Muğla’mızın önemli miktarda ormanı yandı. Fethiye’de Ovacık’ta çıkan orman yangını ise gece olmasına rağmen  erken müdahale, orman teşkilatımızın çalışmaları, iş dünyasının makine ve ekipmanlarını bir an bile düşünmeden yangın bölgesine göndermesi, kıymetli Fethiyeli hemşerilerimizin çabaları ile dört saatlik bir çalışma ile söndürüldü. Yaklaşık 16 Hektar ormanımız yandı. Bundan başka  on farklı yerde ve zamanda  yangın başladı ve erken müdahale ile söndürüldü. Farklı ilçelerimizde geniş bir alanda yaşanan yangın felaketinde can ve mal kayıplarımız oldu. Marmaris yangınında hayatını kaybeden kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum. Mekanı Cennet olsun. Maddi kayıplar bir şekilde karşılanır ancak can kayıpları maalesef geri gelmiyor. Orman yangınlarında bazı ilçelerimizde  vatandaşlarımızın küçükbaş hayvanları telef oldu, evleri, ahırları, saman ve otları yandı. Orman içinde  traktörler yandı. Yangına giderken trafik kazası geçirip yaralanan vatandaşlarımız oldu. Şükürler olsun Fethiye’mizde  felaketi ucuz atlattık. 16 hektar yani 160 dönüm ormanımız yandı. Yangına müdahale esnasında on kadar kardeşimiz dumandan etkilendi ve bazı yaralanmalar oldu. Ovacık’ta düğününe birkaç gün kalmış bir kardeşimiz yaralandı. Çok şükür ağır bir yaralanma olmadı. Yaşadığımız yangın felaketinde devletimiz tüm imkanlarını yangın bölgelerine sevk etti. 50 helikopter, 12 uçak, yüzlerce arazöz, binlerce personel ile çalışıldı. Hem ilimizdeki hem de ülkemizin diğer illerinden belediyelerimiz destek gönderdiler.  Çiftçilerimiz  ve  iş dünyası tüm araç ve ekipmanları ile sahadaydı. Gönüllülerimizin çok büyük katkıları oldu.  Yaşadığımız yangın felaketinde canla başla çalışan orman teşkilatımızın personeline, itfaiye görevlilerine, çiftçilerimize, tüm ekip ve ekipmanları ile sahada olan firmalarımızın değerli patron ve yöneticilerine, belediyelerimize, gönüllü vatandaşlarımıza tekrar tekrar teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANIMIZ MARMARİS’E GELDİ

Muğla’nın birçok ilçesine de meydana gelen orman yangınları için Muğla bölgesine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye de değinen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Yangın felaketi sebebiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Manavgat’a ardından da Marmaris ilçemize geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanımızın Marmaris ziyaretinde kendileri ile görüşerek Fethiye’mizin  çözüm bekleyen sorunlarını aktarma fırsatı buldum. Sayın cumhurbaşkanımız bakanlarımıza gerekli  talimatları verdiler ve görüşme sonunda  tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerini ve selamlarını ilettiler. Bu programda Milletvekillerimiz Sayın Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan ile  birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Genel Başkan  Vekilimiz Sayın Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı bakanımız sayın Adil Karaismailoğlu ile görüştük. Fethiye’mizde yaşanan yangın ve Fethiyelilerin birlik beraberlik  içinde yangına hızlıca müdahale ederek felaketin önlendiğini anlattık. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Sayın Genel Başkan vekilimiz ve Sayın bakanlarımız Fethiyeli hemşerilerimizin bu birlik ve beraberliğinden  dolayı tebrik ve teşekkürlerini  ilettiler. Program sonunda tüm büyüklerimizi Fethiye’mize davet ettim. Yangın felaketi esnasında birçok bakanımız bizzat sahadaydı. Genel başkan yardımcılarımız sahadaydı. Yaklaşık otuz-kırk milletvekilimiz bizlerle yangın bölgelerindeydi. Fethiye’mize geçmiş olsun ziyaretine gelen Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hamza Dağ, Çorum Milletvekilimiz ve MKYK üyemiz   Sayın Ahmet Sami Ceylan, Ankara Milletvekilimiz ve MKYK üyemiz Sayın Lütfiye Selva Çam, İzmir Milletvekilimiz ve  Muğla koordinatörümüz  Sayın Mahmut Atilla Kaya,  Sivas Milletvekilimiz Sayın Semiha Ekinci, Aydın Milletvekilimiz Sayın Metin Yavuz, İzmir milletvekilimiz Sayın Cemal Bekle, İl başkanımız Sayın Kadem Mete, Muğla Milletvekillerimiz Sayın Mehmet Yavuz Demir ve Sayın Yelda Erol Gökcan’a şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

AFET DÖNEMİNDE SİYASET OLMAZ

Yangın döneminde siyaset yapan muhalefet partinim yapmış olduğu siyasi harekete değinen Başkan Öztürk, “Bizler sahadayken, muhalefet temsilcilerinin yaşanan felaketler üzerinden siyaset yapma çabalarını gördük. Felaket üzerinden siyaset olmaz. Bu zamanlar birlik ve beraberlik zamanları, acıları, sıkıntıları paylaşma zamanlarıdır. Yaraları sarma zamanıdır” şeklinde konuştu.

DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN YANINDA

Devletin yangın mağdurlarının yanında olduğunu belirten AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Devletimiz yangın felaketinde zarar gören tüm vatandaşlarımızın tespitlerini yaptı. Evi, işyeri, ahırı yanan  vatandaşlarımıza yenileri yapılıyor. Canlı hayvan telefleri tek tek tespit edildi ve vatandaşlarımıza canlı hayvanlar  verildi. Zarar gören arıcılara kovan başına ödemeler yapıldı.  Küçük ve Büyük baş hayvanlar ve arılar için yem tedariki yapıldı. Traktörü yanan, yangına müdahale esnasında  kaza geçirip traktörü  hasar gören  kardeşlerimize sıfır kilometre traktörler teslim edildi. Devletimiz tüm eksiklikleri tespit ederek yaraları bir bir sarıyor. Yaşadığımız yangın felaketinin ardından Karadeniz bölgemizde sel felaketi yaşandı. Artarda gelen felaketler dolayısıyla ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.  Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara şifalar diliyoruz. Allah bu tür felaketlerden vatanımızı korusun. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin.’’ Dedi.

FETHİYE KALESİ  TEMİZLİK VE KURTARMA KAZISI BAŞLADI

Fethiye kalesi temizlik ve kurtarma kazı çalışmaları hakkında da bilgiler aktaran Başkan Öztürk, “Muğla valiliğimiz tarafından Fethiye Kalesi’nde Temizlik ve Kurtarma kazısı başlatıldı. Kaya’da restorasyon çalışması başlatılan iki adet kilise ile bütünleşik bir proje. Bu proje için Muğla valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından ödenek çıkartıldı ve iş bir firmaya ihale edildi. Fethiye Belediyesi sadece  İşlerin yapılması esnasında kazı ekibinin kullanacağı aletlerinin temini, kazı ekibinin konaklatılması, iaşe v.b. konularında  protokol gereği destek verecek. Bunun dışında belediyenin bu projeyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu konuda valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya, kaymakamımız Sayın Eyüp Fırat’a teşekkür ediyoruz.’’ Diye konuştu.

FETHİYE’MİZDE YAŞANAN TALİHSİZ OLAY

Geçtiğimiz günlerde Fethiye Belediye Başkanı Alim Karacanın sosyal medyaya yayılan küfür içerikli ses kayıtlarını talihsiz bir olay olduğuna değinen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada talihsiz bir video paylaşımı yapıldı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve bir vatandaş arasında geçen   konuşmada ağıza alınmayacak sözler ve küfürler vardı. Hayretle ve ibretle izledik. Video çok  kişi tarafından paylaşıldı ve paylaşılmaya devam ediliyor. Fethiye’den  başka il ve ilçelerden hatta yurt dışından arayıp bu konuda  üzüntülerini  ve şaşkınlıklarını bildirenler oldu. Yaşanan bu olay Fethiye’miz adına talihsizlik. Başkana hiç yakışmadı.  Gerçi ilk kez yaşanan bir skandal değildi. Geçen yıl ilçemize tatile gelen bir vatandaş ile trafikte yaşanan nahoş olay. Ardından 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda  araç üzerinden yerlere fırlatılan Türk Bayrağı. Şimdi de ağız alınmayacak küfürler ve hakaret. Nedir bu öfke, kin ve nefret?  Bu bir güç zehirlenmesi mi?  Fethiyeliler olarak bizler bu tür olumsuz olaylar ile anılmak ve utanmak istemiyoruz. Bu makamlar hoş görü gerektirir. Bu makamlarda bulunanlar feraset ve basiret sahibi  olmalıdır. Haklı bir sebep  olsa dahi  bu kadar kin ve nefret içinde olmamalıdır. Başkan sinirlerine hakim olmalı öfkesini kontrol edebilmelidir. Öfke kontrolü yapamıyorsa mutlaka  profesyonel bir destek almasını öneririm” dedi.

FETHİYE’MİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

AK Parti Fethiye İlçe teşkilatı olarak hedeflerinin yeni yerel seçimde Fethiye’yi AK Belediyecilik ile tanıştırmak olduğunu vurgulayan Başkan Öztürk, “İlçe kongremizi gerçekleştirmiş olduğumuz 20 Eylül 2021 tarihinden itibaren Fethiye’mizin sorunlarını çözmek, eserler kazandırmak için vekillerimiz Sayın Mehmet Yavuz Demir, Sayın Yelda Erol Gökcan ve il Başkanımız Sayın Kadem Mete  ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Fethiye’mizin en önemli ihtiyaçlarından olan Anjiyo Ünitesinin kurulması  ve yeni bir noktada yeni bir devlet hastanesi yapılması konusunda Fethiye’mize  müjdesini vermiştik. İnşallah yakın bir tarihte anjiyo ünitesine kavuşuyoruz.500 yataklı yeni devlet hastanesi için yer tahsisi ön izin aşaması tamamlanmak üzere. İşlem bitince sizler ile derhal paylaşacağız. Daha önceki açıklamalarımızda Fethiye’mize bir Spor Lisesi kazandırmak için çalıştığımızı duyurmuştuk. Çalışmalarımız meyvesini verdi. Gülşen Gökç3 Spor Lisesi 2021-2022  öğretim yılında ek yerleştirme ile eğitim ve öğretime başlıyor. Okulun binasının yapımını gerçekleştirmiş olan kıymetli hayırseverler Gülşen Gökçe ve Yusuf İzzet Gökçe’yi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Meslek Lisesi olarak faaliyet göstermekte olan binamızın Spor Lisesine dönüştürülmesi konusunda imza vererek  okulun kurulmasında desteklerini gördüğümüz Gökçe ailesinin fertlerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklara, gençliğe ve eğitime verdikleri önem ve desteklerden dolayı  minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Ak Parti İlçe teşkilatı olarak bizler gençlerimiz için yeni spor  tesisleri, eğitim ve öğretim kurumları kurulması için çalışmaya devam edeceğiz. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Belirli aralıklarla  basın açıklaması yaparak, bazen sosyal medya hesaplarımız ile bazen de  farklı TV programlarında  teşkilat olarak çalışmalarımızı anlatıyor, gündeme ilişkin değerlendirmeler yapıyoruz. Zaman zaman da sizden gelen soruları cevaplandırmaya çalışıyoruz.  Yaptığımız bütün çalışmalarımızı, çabalarımızı, açıklamalarımızı görmezlikten gelenler oluyor. Biz Ak Parti Fethiye teşkilatı olarak hak bildiğimiz yolda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hedefimiz 2023, hedefimiz 2024 yerel seçimlerinde Fethiye’mizi Ak Belediyecilik ile buluşturmak. Bu uğurda gece gündüz çalışmaya, vatandaşlarımızın gönüllerine girmeye devam edeceğiz. Son bir buçuk yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 ile mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Bu mücadeleyi kazanabilmek için  aşılama son derece önemli. Tüm vatandaşlarımızdan  aşılarını tamamlamalarını rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Süper Lüks Yat “THE RAGNAR”10 Milyon TL Bıraktı

Malta Bayraklı “THE RAGNAR” isimli 68 metre uzunluğundaki süper lüks yat Muğla’nın Fethiye ilçesinde su …