Salı , Mayıs 17 2022
Anasayfa / Anasayfa / “Artık Modern Olmak İstiyoruz”

“Artık Modern Olmak İstiyoruz”

Fethiye ‘deki  Yat imalat ve çekek işletmecileri: “ İmarlı ruhsatlı gelişmeye ve modernize olmaya, uluslar arası yat imalatçıları ile rekabet ederek dünyaya açılabileceğimiz bir alana ihtiyacımız var” dediler. Fethiye’de Karagözler Mahallesi’ndeki yat çekek yerinde hizmet sunan yat imalat ve çekek işletmecileri; daha modern, geniş, sağlıklı çevreci bir alanda hizmet sunmak istediklerini belirttiler. Çiftlik Mahallesi’nde yapılması planlanan proje için teşekkür eden sektör temsilcileri, aynı hassasiyetin Karaot projesi için de gösterilmesini istediler.

Konuyla ilgili olarak karagözler bölgesinde toplanan yat imalat ve çekek işletmecileri ve diğer yöneticiler, zor şartlar altında hizmet sunduklarını kaydettiler. Faaliyetlerini çamurlu alanda yaptıklarını dile getiren işletmeciler, teknelerin karaya ve denize taşınması esnasında dakikalarca trafiğin aksadığını belirttiler. Düzenlenen basın açıklamasına Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Tekne Yat İmalatçıları ve Çekekçileri İşletme Kooperatifi Başkanı Bülent Taşan, yönetim kurulu üyeleri ve sektör temsilcileri de katıldı.

Karagözler Mahallesindeki alanda 35 yıldır yat imalat ve çekek işletmeciliği yaptığını ifade eden Kadir Kurt yaptığı açıklamada, “35 yıl önce kurulan  karagözler yat imalat ve çekek yerleri, hizmet vermeye devam ediyor. Burada gerekli iyileştirmeler yapılsa, imar planı uygulansa ve yolda düzenlemeler yapılsa bile; yeterli olmadığı halde belli bir süre daha faaliyetini sürdürebilir. İzinlerin olmaması ve gerekli desteklerin verilmemesinden dolayı burası yetersiz durumdadır. Fethiye’deki toplam tekne sayısının ancak bir kısmına hizmet verebilmektedir. Bu husus teknelere yeterli bakım yapılamamasına neden olmaktadır. Hal böyle olunca tekne fiyatlarında düşüşler olmaktadır. Ahşap teknelerin bakıma ihtiyacı vardır. Burada yapılan tekne imalatları, ekonomiye önemli katma değer sağlamaktadır. Biz burada yetkililerden destek bekliyoruz. Diğer ilçelerde bakım ve imalat için gerekli yapılar bulunmaktadır. Bizler maalesef önümüzdeki sorunları aşamadık. 1999 yılından bu yana Karaot projesi ile uğraşıyoruz. Fethiye Belediyesi’ne ve geçen dönem Çiftlik belde belediye başkanı Halil Doğan’a teşekkür ediyoruz. Zamanında gerekli çalışmaları yapmış. Yerel ve genel yönetimlerin desteğini istiyoruz. Burada çok önemli bir istihdam var. Önümüze büyük engeller çıkıyor. Biz zor şartlar altında görevimizi yerine getiriyoruz. Bulunduğumuz alanın zemini toprak. Düzgün stabilize bir alan yok. Altyapı olmadığı için lavabomuz bile yok” dedi.

Fethiye’den tüm Dünya ülkelerine yat imalatı yapıldığını aktaran yat imalat İşletmecisi Mehmet Özkan açıklamasında, “Yaklaşık 36 yıldır sektörün içerisindeyim. Artık modernize olmak istiyoruz. yat imalat ve çekek alanı için belirlenmiş bir yerimiz var. Fakat sürekli önümüze çeşitli engeller çıkıyor. Milyon dolarlık teknelere çamur deryası içerisinde bakım yapıyoruz. Burada zor şartlar altında hizmet sunuyoruz. Arkadaşımın da değindiği gibi bir lavabomuz bile yok. Modern bir hale gelmek istiyoruz fakat bu mümkün olmuyor. Yerel yönetimler ve hükümetimiz tarafından sorunumuza çözüm bulunmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“FETHİYE BELEDİYESİNE HASSASİYETLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, “Yat çekek ve imalat işi yapan arkadaşlarımızın nasıl bir ortamda hizmet sunduğunu görüyorsunuz. İşin özü, arkadaşlarımızın ricası belediye ve devlet yetkilileri ile ortak çalışarak; daha düzgün, sağlıklı, çevreci ve uluslararası yarışmaların yapılabileceği şartlarda bir imalathane ve çekek yeri talep ediyorlar. Bunu belediyemiz, valimiz ve devletimizle ortak bir çalışma içinde yapmak istiyorlar. Belediyemize çalışmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Önemli bir çalışma imza atmışlar. Fethiye’nin böyle bir tesise ihtiyacı var. Karaot projesinde de belediyemizden bizlerle ortak çalışarak, destek vermesini talep ediyoruz. Arkadaşlarım adına ben de talep ediyorum. Çiftlik Mahallesi’nde yapılacak olan çalışma, bölgemize yeterli olmayacaktır. Bölgemizde gezmeye gelen ama bakım zamanı yurt dışına kaçan 5 bin civarında tekne var. Bulunduğumuz şartlarda hizmet verilebilecek yat imalat ve çekek sayısı ortadadır. Ülkemize ekonomik anlamda katkı sağlamak istiyorsak, bu teknelerin bakım ve onarımını yapmamız gerekiyor. Bu teknelerin bakımını yapabilirsek, istihdama önemli” katkı sağlamış oluruz. Bunun için sağlıklı, geniş ve modern bir alana ihtiyacımız var. Tüm kamuoyunun desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Engelliler mavi tura çıktı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası işbirliğinde engelli vatandaşları …