Pazartesi , Mart 27 2023

“81 İl 81 Fidan Ormanlar İçin Yürüyorum”

Orman yangınlarına dikkat çekmek için, Manisa’dan ‘81 il 81 Fidan Ormanlar İçin Yürüyorum’ sloganıyla yürüyerek Türkiye turuna çıkan Seyyah Ömer’in farkındalık çalışmasını desteklemek için;  Bahriye Üçok Parkı’nda, Fethiye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirildi.

Seyyah Ömer Özer, “Bu yürüyüşe 2021 yılında yaşanan orman yangınlarından sonra bir farkındalık oluşturmak için Manisa’dan çıktım. ’81 İl 81 Fidan Ormanlar İçin Yürüyorum’ sloganıyla bu tura başladım. Amacım toplumda orman yangınlarına, doğaya karşı bir duyarlılık oluşturmak. Eylül ayında başladığım bu yolculukta yirminci şehir Muğla Fethiye’deyim” dedi.

Antalya’dan Fethiye için Antik Likya Yolu’nu kullanarak 2 ayda bu yolu tamamlayarak Fethiye’ye ulaşan seyyah Ömer, Fethiye’den de Uşak’a yürüyecek.

“SEYYAH ÖMER” BAHRİYE ÜÇOK PARKINDA FİDAN DİKTİ

‘Seyyah Ömer’ lakaplı Ömer Özer “81 İl 81 Fidan Ormanlar İçin Yürüyorum” sloganıyla Fethiye Bahriye Üçok Parkına meşe fidanı dikti. Fethiye Belediyesi personeliyle beraber fidan dikimi gerçekleştiren Seyyah Ömer Özer, “Benim ismim Ömer. Namı diğer ‘’Seyyah Ömer’’. 2021 yılında yaşanan büyük orman yangınlarından sonra bir doğa tutkunu olarak bir farkındalık ve duyarlılık hareketine kalkıştım. Tamamen yürüyerek Türkiye turuna başladım. ‘’81 İl ve 81 Fidan Ormanlar İçin Yürüyorum ‘’ sloganıyla Manisa’dan başladığım yolculuk ile 20. il olan Muğla’nın Fethiye ilçesine ulaştık. Nasip olursa bugün Fethiye Belediyesinin katkılarıyla bir fidan da buraya dikeceğiz. Maceramız bu şekilde devam ediyor. 2 gündür Fethiye’deyim. Fethiye’nin güzelliklerini, Ölüdeniz’in her yerini gezdim. Ve buradan yolculuğumuz 21. şehire daha sonra 22, 23. Şehirlerden devam ederek tüm Türkiye’yi 81 ili gezmek için İç Anadolu’ya doğru devam edecek. Yolculuğumuz böyle devam ediyor. Yolda tanıştığım Yoldaş isimli köpeğim var. Onun hikâyesi de bambaşka. Edirne Çanakkale sınırında bir lokma ekmekle peşime takıldıktan sonra yaklaşık 4000 kilometredir oda benimle geziyor. Adını Yoldaş koydum. İsminin hakkını vererek beni bırakmıyor. Ve 19. Şehir Antalya’dan Muğla’ya Likya yolu üzerinden gelmeyi tercih ettim. 2 ay boyunca Likya yolunu yürüdüm. Likya yolunun başlangıcında İsviçreli arkadaşım Silvio ile tanıştık.  Silvio da dünyayı gezen bir gezgin. Likya yolundan sonra onun da hikâyesi Güney Amerika’ya doğru devam edecek. Silvio ile yollarımız burada ayrılacak ve ben İç Anadolu’ya doğru yolculuğuma devam edeceğim. Tüm duyarlı vatandaşlarımıza sesleniyorum eylemime destek vermelerini ve beni sosyal medya da desteklemelerini istiyorum. Seyyah Ömer olarak sloganımı duyurmak için tüm sosyal medya da paylaşımlar yapmaya devam ediyorum. Teşekkür ederim. Yolculuğumuz, maceramız devam ediyor. Adım adım hiç araç kullanmadan ve her ile bir fidan dikerek gittiğimiz Türkiye yolcuğumuz devam ediyor. Teşekkür ederim. Muğla’dan sonra memleketim Manisa’ya uğrayıp kısa bir molanın ardından İç Anadolu’ya Uşak, Afyon, Konya ve oradan da Doğu Anadolu’ya doğru gitmediğim illere gideceğim. Rota her gün yolda değişebiliyor. Tamamen yolda yaşayarak gidiyoruz. Herhangi bir imkânımız yok. Bazen yollar da çalışıyorum, kahvehanelerde çorap sattığım oldu. Bazen de inşaatlarda veya tarlalar ve bahçelerde çalışarak gidiyorum. O yüzden tarih ve saat tamamen bunların dışında, yolda yaşıyoruz yani her şey yolda belli oluyor. O yüzden şuan sadece Anadolu’ya doğru girmeyi düşünüyorum. Daha sonra yol nereye çıkar onu maceranın kendisi belirleyecek. Bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

SEYDİKEMER’DE “ALİ RIZA BAŞARIR RESİM SERGİSİ” GÖZ KAMAŞTIRDI

Seydikemer Kaymakamlığı, Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğü ve Seydikemer Belediyesi, 21-26 Mart Orman Haftası ve 21 …