Salı , Mayıs 17 2022
Anasayfa / Anasayfa / 360 Bin Adaçayı ve Kekik Fidesi Dağıtıldı

360 Bin Adaçayı ve Kekik Fidesi Dağıtıldı

Muğla İl Orman ve Tarım Müdürlüğü tarafından Fethiye’de  Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Toplulaştırma Projesi kapsamında 308 üreticiye 333 Bin 200  Anadolu Adaçayı ve 24 Bin kekik fidesi dağıtıldı. İncirköy Mahallesinde düzenlenen törenle fideler  üreticilere  dağıtılırken, Muğla İl Orman ve Tarım Müdürü Barış Saylak, yaptığı konuşmada üretimin önemine değinerek, ilerleyen günlerde bu ürünlerin üretimi ve satışı için birlik kurulması gerektiğini belirtti.

Fethiye’nin İncirköy Mahallesinde Muğla İl Orman ve Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle 308 üreticiye 333 Bin 200 Anadolu Adaçayı ve 24 Bin kekik fidesi dağıtıldı. Törene Muğla İl Orman ve Tarım Müdürü Barış Saylak, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şaban Sarıkaya, Seydikemer İlçe Tarım Müdürü Engin Maraşlı, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile birlikte başlayan törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İncirköy Mahallesi Muhtarı Orhan Orhon, “2015 yılından bu yana mahallemizde Fethiye ve Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından adaçayı, kekik ve lavanta fidesi dağıtımı yapılıyor. Bu yıl bu dağıtıma bir yenisi daha eklendi. Tıbbi  ve aromatik bitkiler projesi sayesinde mahallemizin geliri de artıyor. Bu anlamda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Muğla’da 2019 yılında göreve başladığımda 495 dekarlık tıbbi aromatik bitki ekimi var idi. Bugün bu rakam 1 Ocak 2022 itibari ile bu rakam 4 Bin 500 dekara ulaşmıştır. 2021 yılında bir buçuk milyon fide dağıtımı gerçekleştirdik. Bu sene Nisan ayı itibari ile bu rakamı 2 Milyon fide seviyelerine çıkarmayı planlıyoruz. Bizim derdimiz sadece üretmek değil. Ortak birlikle bu ürünleri sanayiye dönüştürmek ve pazarlamak da çalışmalarımı içerisinde. İlaç ve kozmetik sanayiinde destinasyon tesislerimizle sanayicinin hizmetine sunmak, üretmek, katma değeri yüksek ürün elde etmek bizim gayemiz” dedi.

Küçük işletmelerin bir arada olmadığı taktirde büyük balıklar tarafından yok edilir. Yani küçük işletmeler bir arada olmalı ve güçlerini birleştirmelidirler. Eğer bu arazilerde ürün elde etmez isek, yarın büyük firmaların buralara yaptığı alanlarda toplamaya mahkum oluruz. Ben gittiğim her yerde bunu söylüyorum. Devletimizin hepinizin emrinde. Ben ve kurumum gece gündüz her daim emrinizde. Yeter ki siz isteyin. Biz birlikte olmanız için her türlü çalışmayı göstermeye varız” dedi.

Saylak’ın konuşmasının ardından üreticilere protokol üyeleri tarafından adaçayı  ve kekik fideleri dağıtıldı.

About egegazetesi

Check Also

Engelliler mavi tura çıktı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası işbirliğinde engelli vatandaşları …