Cuma , Mayıs 20 2022

MAHKEMEDE VAHŞİ CİNAYETİ BİR KEZ DAHA YAŞADILAR

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 27 Kasım 2021 tarihinde akşam saatlerinde sofrada yemek yenildiği anda Recep B.’nin pencereden açtığı kurşunlarla amcası ile 2 kuzenini öldürdüğü iddiasıyla Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması gerçekleştirildi. Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianamede ağırlaştırılmış 3 müebbet hapis cezasıyla yargılamaya başlanan davada katil zanlısı Recep B. Bu ilk duruşmada savunma yapmazken, gelecek duruşmada savunma yapacağını ifade etti. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada acılı anne Teslime Buhuroğlu ile kızları Ayşegül Uçar, Tuğba Ekinci, Saliha Buhuroğlu ve hayatta kalan oğlu Özgür Buhuroğlu ile öldürülen Tahsin Buhuroğlu’nun eşi 5 buçuk aylık hamile gelin Saliha Buhuroğlu vahşi cinayet olayını adeta bir kez daha yaşayıp, gözyaşları içinde bildiklerini anlattılar. Cinayette eşi ve 2 oğlunu kaybeden acılı anne Teslime Buhuroğlu, duruşmanın ardından gazetemize yaptığı açıklamada, “Bize iftira attılar. Bunların hepsinden şikayetçiyim. Katilin idam edilmesini istiyorum” ifadelerinde bulundu. Öldürülen Tahsin Buhuroğlu’nun eşi Saliha Buhuroğlu da “Eşime iftira atarak, planlayarak kasten kardeşini ve babamı da öldürdüler. Tamamen yanlış haber olarak yayınladılar. Rapor temiz çıktı. Adalete güveniyoruz. En ağır cezanın verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Seydikemer İlçesi Çatak Mahallesi’nde yaşayan Adnan Buhuroğlu (55) ile yeğeni R.B arasında bir süre önce yaşanan tartışma sonucu iddiaya göre Recep B. amcasını ölümle tehdit ettikten sonra, akşam saatlerinde amcası Adnan Buhuroğlu ve kuzenleri Tahsin Buhuroğlu (26) ve Yasin Buhuroğlu’nun (28) evde olduğunu gören Recep B. av tüfeğini alarak amcasının evine geldi. Recep B. amcası ve kuzenleri yer sofrasında yemek yediği sırada pencereden av tüfeğiyle ateş ederek olay yerinden kaçtı. Evde bulunan kadın ve çocuklar şans eseri yara almadan kurtulurken, Jandarma tarafından yakalanan Recep B. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp, ceza evine konulmuştu. Cinayetle ilgili olarak Recep B.’nin kardeşi A. F. B. (15)’de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken, ilk duruşma da gerçekleştirildi. Duruşmaya müştekiler, Teslime Buhuroğlu, Ayşegül Uçar, Özgür Buhuroğlu, Saliha Buhuroğlu, Tuğba Ekinci ile müşteki avukatları Ahmet Işık ve Avukat Ercan Turgut, sanık Recep B.’nin avukatı Bülent Demen, sanık A. F. B.’nin avukatı Hayal Özenç katıldı. Tutuklu Sanık Recep B. Eşen T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS ile hazır bulundu.

Duruşmada Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesi, atılı suç okunup anlatıldı. İddianameye göre; tutuklu sanık Recep B. İçin 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği görüldü. Tutuklu Sanık Recep B. Savunmasını şimdi yapmayacağını, gelecek duruşmada yapacağını belirtti.

“SOFRADA ÖLDÜRDÜ”

Müşteki acılı anne Teslime Buhuroğlu ifadesinde, “Aramızda bir inşaat başlatmıştık. Huzurdaki sanık paralı askerlik yaparken, bizim inşaatımızı şikayet etmişti. Biz bu evi kendi tapulu yerimize yapmıştık. Kendileri bir duvar çektiler. Biz uyardık, aramızda kavga döğüş olmadı ama, sağda solda sürekli ‘Öldüreceğim’ şeklinde sözler söylemiş. Olay günü akşam yemek yerken sanık benim gözümün önünde 2 oğlumu ve eşimi vurdu. Benim üstüme de sıkmış. Kardeşi A. F. B.’de yanında gözetlemiş. Bu ailenin tamamı bu cinayet olayının içindedir. Oğluma da iftira atmışlardı. Kız kardeşleri de bu işin içindedir. Babası, annesi tüm aile bu olayın içindedir. Kendi aralarında küçüğü yapsa daha az ceza alırdı şeklinde konuşmaları olmuş. Ben sanıklardan şikayetçiyim. En ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum” dedi. Bir soru üzerine Teslime Buhuroğlu; “Sanığın kız kardeşi G. B. Olay gününe kadar bizim evimize gelir giderdi. Hatta Tahsin’in düğününe de katıldı. Aralarında bir konu olsa bizim evimize gelmezdi” şeklinde konuştu.

“SOBA PATLADI SANDIM”

Müşteki Ayşegül Uçar ise; “Olay tarihinden 3 gün önce bize iftira attılar. Vurulan abim bizi alıp, eve getirmişti. Sanığın kardeşi A. F. B. Bizim evi gözetliyormuş. İçeri geçtik. Sofra kurulmaya başlandı. Sofrada babam, kardeşlerim Yasin, Tahsin ve bir de 5 yaşındaki yengemin çocuğu vardı. Tam sofraya oturacağım anda bebeğim ağladı. Ben mama hazırlamaya geçtim. Yengem de çıktı. Eşimin yönü dönük bir vaziyette duruyordu. Bir patlama sesi oldu. Sobada bir şey patladı diye düşündüm. Art arda patlamalar devam etti. Çığırış bağırış olduk. Eşim karşı karşıya olduğu için o gördü. İlk kime sıktığını kaç el sıktığını gördü. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

“SÜREKLİ ÖLDÜRECEĞİM DİYORDU”

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada müşteki Özgür Buhuroğlu, “3 yıl önce evlendim. Düğünden sonra sanık Recep beni aradı. Babalarımız arasında kefillik problemi olduğunu söyledi. Sanık babana söyle borcunu ödesin. Yoksa askerden geldikten sonra babanı öldüreceğim dedi. Ardından kendisi ile bir daha konuşmadık. Köye ev yaptırmaya başlayınca, bu sanık sürekli bizi şikayet etti. Aramızda husumet oldu. Sınırları ayırmak için duvar ve tel çektiler. Çektikleri tel de bizden tarafa kaymıştı. Ölçümcülerde bunu tespit etti. Sonra Kardeşim Tahsin bu kişileri şikayet etti. Ortam gerildi. Olay gününden 3 gün önce de iftira attılar. İftira olayından 1 gün önce G. B. Bizdeyken, Recep kardeşini bizim evden çağırıp, bir yere götürüyor. Sonrasında da iftira olayı oldu. Recep beni aradı. Kardeşini nerede saklıyorsunuz. Hepinizi öldüreceğim dedi. Kardeşini doktora götür dediğimde bırak doktoru dedi. Ben kendisine biz beraber büyüdük dediysem de o bana bağırmaya devam etti. Ben yokken evimizi basmışlar. Tahsin’i sormuşlar. Kapıları çarpa çarpa evden ayrılmışlar. Olay günü akşam saat 21:00 sıralarında Kardeşim Tahsin beni arayıp köye gittiğini, hep beraber toplanacaklarını söyledi. Babamız dışarda çalıştığı ve hafta sonunda eve geldiği için hep birlikte hafta sonu toplanırdık. Köydeki evimizde toplanmışlar. Ben gitmemiştim. Sofrada iken olay olmuş. Olay üzerine eve gittim. Önce Yasin’e sıkmış. Yasin sofraya düşmüş, sonra babama, sonra da Tahsin’e sıkmış. Yasin’den korkuyordu. Kendi aralarında bir mesajlaşma var. Birbirlerine gel diyorlar. Sanık da ben ansızın gelirim şeklinde bir şeyler söylüyor. Tahsin’i öldürmek isteseydi her yerde öldürebilirdi. Ben ve kardeşimin görme azlığımız var. Köyde askerlikten tazminatımı alayım Adnan amcamı öldüreceğim diyormuş. Ben kendisi ile konuşmuyordum. Gözünü kırpmadan 2 kuzenini ve amcasını öldürdü. En ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum. Olaydan sonra Recep’in yanında kardeşi A. F. B.’nin de elinde silah olduğu görülüyor. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

“RAPORLAR TEMİZ ÇIKMIŞTI”

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada müşteki Tuğba Ekinci de; “Ben evlenmeden önce bu kişiler bizim eve gelir giderlerdi. G. B.’de hep bizim evimize gelir giderdi. Bu çocukları hep annem besledi. Bu iftirayı attıklarında biz inanamadık. Tahsin abim olaydan birkaç gün önce mahkemeye gitti ve yanında eşi Saliha da vardı. Raporlar temiz olduğu için serbest bıraktılar. Sonra evimize dağıldık. Olay günü biz köye gitmedik, akşam olanları duyduk. Bu iftiraları atan da sanığın kız kardeşidir. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

“BU OLAYI PLANLAYARAK YAPMIŞTIR”

Cinayette öldürülen ve katil tarafının iftira attığı Tahsin Buhuroğlu’nun eşi müşteki Saliha Buhuroğlu ise; “Eşimle olay günü zeytin topladık. Zeytini arabaya koymaya gittiğinde fenalaştı. Baba amcasının kendisini aradığını, G. B. İle ilgili bir şeyler anlattığını belirterek, ‘eşim bana ben güya G. B.’ye tecavüz etmişim. Öyle söylüyorlarmış’ dedi. Eli silahlı kendisini aradıklarını söyledi. Biz zeytinlikten çıktık. Jandarma önümüzden geldi. Jandarmalar siz karakola geçin, biz halledeceğiz dedi ve doğruca karakola gittik. Ertesi gün eşim sorguya çıktı. Serbest bırakıldı.  Ardından takipsizlik kararı verildi. Amcalarım bizi arayıp, köye çıkmayın dedi. Biz de önce vefat eden abimin evine gittik, sonra köye çıktık. Abim sanık silahla dolaşıyormuş, tedbirli olalım dedi. Evimize vardığımızda her şey normaldi. Halamlar da bizdeydi. Sofra kurmaya başladık. Abim eşim ve 5 yaşındaki oğlum sofraya oturdular. Görümcemin çocuğu ağlamaya başlayınca, ben çocuğuna bakayım, sakinleştireyim sonra otururuz deyip, mutfağa geçtim. Mutfakta su akmadığı için dışarı çıktım. Katillerin evine gözüm çarptı. Onların evinin önünde biri bekliyordu. Bu katil sürekli eli silahlı dolaştığı için tedirgin oldum. Hemen arkamı dönüp vanayı açtım. Kapıya vardığım anda silah seslerini duydum. Bağırışımalar oldu. İçeri girdiğimde her yer baruttan duman olmuştu. Pencereye gözüm ilişti. Karanlıktı, 2 kişi vardı. Kim olduklarını göremedim. Birinin elinde silah vardı. Bir anlık refleks olarak gözüm kaydı. Abim ve Eşim Tahsin’i gördüm. Bir şey olmadı sandım ama onlar düşmüş. Çığrış bağırış olduğu için hemen dışarı çıktık. 2. Kez içeri girdim. Katil ikinci elleri sıkıyordu. Eşimin kafasına sıkmış, öyle görünce içeri giremedim. Odaya geçtik. Benim 5 yaşındaki çocuğum çıktığında yüzü gözü kan içindeydi. Çocuğum oradan sağ çıktığı için şükrediyorum. Sanıklar bu olayı planlayarak yapmıştır. En ağır cezayı almasını istiyorum. Eşime iftira atılan sanığın kardeşi G. B. Bizim evimize gelir giderdi. Bizim ailemizin hiçbir kötülüğü yoktu. Hatta G. B. Bizim düğümümüze geldi, hatta katilin kardeşi A. F. B. Eşim Tahsin’in yanına 2 gün önce gelip dertleşti. Kendisine çay verdim. Kan kussunlar, yedikleri içtikleri haram olsun” diye konuştu.

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık Recep Buhuroğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar verilirken, tutuksuz sanık A. F. B.’nin gelecek duruşmaya zorla getirilmesine, bu kişinin tutuklama talebinin reddine karar verilmesine, diğer tanıkların dinlenmesi için duruşmanın ileri tarihe ertelenmesine karar verildi.

“İDAMINI İSTİYORUM”

Cinayette eşi ve 2 oğlunu kaybeden acılı anne Teslime Buhuroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bize iftira attılar. Bunların hepsinden şikayetçiyim. Katilin idam edilmesini istiyorum. Eşim ve 2 oğlum gözümün önünde öldürüldü. Hiç yoktan, hasetlikten öldürdüler. Yüzsüz bir şekilde iftira attılar. Bunu yapan ve yaptıranların da ortaya çıkarılıp, cezalandırılmalarını istiyorum” dedi.

Öldürülen Tahsin Buhuroğlu’nun eşi Saliha Buhuroğlu da “Eşime iftira atarak, planlayarak kasten kardeşini ve babamı da öldürdüler. Tamamen yanlış haber olarak yayınladılar. Eşime iftira attılar. Ancak rapor temiz çıktı. Takipsizlik kararı verildi. Cinayeti planlayarak yaptılar. Bugünkü duruşmada katil 3 kişiyi öldürmüş olmasına rağmen utanmadan yüzümüze bakabiliyordu. Orda o cesareti nasıl buluyordu. Tamamen ikiyüzlü bir hareket. Ailesi ile birlikte yüzümüze bakarak arkamızdan hançer saplıyorlar. Cinayetin sebebi yapılan ev, kıskançlık, çekememezlik, bizim ailemizin mutluluğunu, huzurunu kendilerince sindirememek. Bir ev, arsa hasetlik yüzünden bu katil 3 can aldı. Buna nasıl cesaret etti anlamış değilim. Mahkemede hepsinin tutuklanmasını ve katilin 3 ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedik. Acımız sonsuza kadar devam edecek. Ne zaman adalet yerini bulur, acımız yine de hafiflemez” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Çocuk Evlerinden Yaza Merhaba Pikniği

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Fethiye Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü tarafından …