Sık Kullanılanlara Ekle Anasayfam Yap Sitene Ekle İletişim Rss
KÜNYE
 
 
 
 
KANDİL’LERİMİZ-1ci BÖLÜM

KANDİL’LERİMİZ-1ci BÖLÜM

  Bu yazı 30 MAYIS 2013, Persembe 09:05:00 eklenmiştir. 962 kez okunmuştur.
Yazar : Mustafa Fethi ÜZÜMOĞLU


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kandil’in sözlük anlamı: İçinde sıvı bir yağ ve fitil bulunan kaptan oluşmuş aydınlatma aracı                                                                                        Yakın göğü, kandillerle donattık ve koruduk. İşte bütün bunlar, o çok güçlü olan ve her şeyi bilenin belirlemesi ile olmaktadır.(Fussilet-12)                                                                                                                                                                                                               Bu bilgiler internetten özetlenerek alınmıştır.                                                                                                                                                                          Üç aylarla başlayan farklı günlerin farkında mıyız?

“Yeryüzünün her yeri fazilet ve kutsiyette eşittir. Çünkü her yeri ve her mekânı yaratan Rabb’imizdir. Ancak şu üç mekân müstesna: Mekke’deki Mescid-i Haram. Medine’deki Mescid-i Nebi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa. Buralar yeryüzünün farklı mekânlarıdırlar. Buralarda kılınan namazla, yapılan ibadet ve iyilikler başka yerlerle mukayese edilemeyecek kadar özellik ve yüceliğe sahiptir. Bu sebeple yeryüzünün herhangi bir yerinden bir başka yerdeki mescide daha sevaplı olur diye yola çıkmaya gerek duyulmayabilir. Ancak bu üç mescit öyle değildir. Uzaklardan buralara ibadet etmek için yola çıkılabilir. Çünkü bu üç mekân, mekânların en üstünü ve faziletlisidir. Nitekim Efendimiz (sas) Hazretleri’nin bu konudaki hatırlatması şöyle olmuştur bizlere:  Farklı sevap almak niyetiyle ancak şu üç mescit için uzaklardan yola çıkılabilir. Bunlar Mescid-i Haram, Mescid-i Nebi ve Mescid-i Aksa! İşte mekânların bazıları bazılarından böyle üstün oldukları gibi, zaman dilimlerinin bazıları da bazılarından böyle üstün ve mübarektirler. Nitekim bazı aylar, günler, geceler var ki öteki zaman dilimlerinden sevap ve faziletçe çok üstündürler. Üç aylar, özellikle kandil geceleri, Ramazan’daki Kadir Gecesi, cuma günü gibi mübarekliği ayet ve hadislerle sabit olan günler ve geceler bu üstün gün ve geceleri temsil ederler.                                                                                                                                                                      Bu itibarla, içinde bulunduğumuz üç aylar da farklı zaman dilimleri olarak bizi bir daha kucaklamış bulunmaktadır bugünlerde. Şükrederiz bizi bir daha bu farklı zamanlara ulaştıran Rabb’imize. Demek ki, Recep ayı ile başlayıp Şaban ayı ile artarak devam eden sevap yükselmesi, Ramazan ayında en üst dereceye ulaşır, Kadir Gecesi’nde ise üç aylar boyunca kendini hazırlamış olan mümin, İlahi affa tam nail olacak bir ruh haline yükselebilir. Hatta bayramda da kendine yeniden bir beyaz sayfa açarak yepyeni bir hayata başlama bahtiyarlığına dahi ulaşabilir. Bu neden böyle? Çünkü Rabb’imiz mümin kulunun cehennemde azap görmesinden değil, Cennet’te mutlu olmasından memnun oluyor. Bunun için de sebepler, tabiri caiz ise bahaneler hazırlıyor, bazı mekânları, bazı zamanları diğerlerinden üstün kılıyor ki, imanlı insanlar bu vesilelerle kendilerine çekidüzen versinler, yeni bir hamle ve teşebbüsle dini hayatlarında aşk duyup şevk kazanarak Cennet’e layık hale gelsinler.

Üç aylar ve kandiller

Halkımız tarafından "Üç Aylar" olarak isimlendirilen, yeni bir mânevî mevsime girmiş bulunuyoruz. Sarsılan rûhî dünyamızı onaracağımız, kalbî seviye kazanacağımız, hayatımızı yeniden gözden geçirmemize vesîle olacak mânevî bir iklime yeniden kavuştuk. Oruçla, tövbeyle, namazla, Kur'ân'la, hayır-hasenâtla dolu dolu geçirilecek bir dönem... Bu aylarda birbirinden kıymetli geceler var: Regâib, Mîrâc, Berâat, Kadir geceleri... Gök kapılarının açıldığı, duâların kabul edildiği, istiğfâr ve tövbelerle günahların bağışlandığı, gözyaşlarıyla kötü kaderin değiştirildiği geceler, günler...                                                                                             1-Regaib Gecesi: Bu ayın ilk Cuma gecesi, mübarek Regâib gecesidir(16/05/2013). Bazı âlimlerin açıklamalarına göre, Peygamber Efendimiz bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla, yüce Allâh'a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır. Bu gece, duâların kabul edildiği müjdelenen sayılı gecelerdendir.

2-Mirac Gecesi: Receb ayının 27. gecesi de mübarek Mirac gecesidir. (05/06/2013)İsrâ ve Mirac hâdisesinin vukû bulduğu bu gecede 12 rekat nafile namaz kılınması müstahsen (güzel, iyi, hayırlı) kabul edilmiştir. Her rekatında, Fatiha ile bir sûre okuyarak, 2 rekatta bir selam vermeli, namaz tamamlandıktan sonra, 100 defa "Subhânallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illâllâhu vallâhu ekber" demeli, sonra 100 defa "Estağfirullâh, el-Azîm", sonra yine 100 defa "Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed" diyerek, Peygamber Efendimiz'e salât ü selâm okumalıdır. Gündüzünde de oruçlu bulunmaya gayret etmeli.

Yapılacak her amelin, duânın kabulünü rabbimizden niyaz ediyoruz.

Şaban Ayı: 10 Haziran 2013 Pazartesi günü başlıyor.

3-Berat Kandili: 23 Haziran 2013 (Pazar Gününü Pazartesi'ye bağlayan gecedir.)

Ramazan Ayı: 09 Temmuz Salı günü (Ramazan'ın Başlangıcı). 8 Temmuz gecesi sahura kalkmak gerekiyor.                                                           4-Kadir Gecesi: 03 Agustos 2013 Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gecedir.

1,2,3 te yazılanların Kur’an’ı Kerim de yeri yoktur.                                                                                                                                                           Yüce Allah’ımız bu yazılanlar için bakınız neler söylüyor:                                                                                                                                                “Size ne oluyor, nasıl hüküm veriyorsunuz? Yoksa size ait bir kitabınız var da ondan mı okuyorsunuz?” (Kalem-36.37)                                Bak, Allah adına nasıl yalan uyduruyorlar. Apaçık günah olarak bu yeter.(Nisa-50)                                                                                        4-Yüce Allah’ımızın, Kur’an’ı Kerim de mübarek saydığı tek gece “Kadir Gecesi’dir”. İşte ayeti:                                                                                            “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan

daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.  O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir-1-5)                                                                                                                                                              DEVAMI HAFTAYA: KANDİL’LERİMİZ-2        Esenlikler Dilerim.  Saygılarımla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mustafa Fethi ÜZÜMOĞLU Yazıları
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Paraşüt Adrenalin
Eser Tunçoğlu Konser
Başbakan Fethiye'de
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...


© Copyright 2009 FethiyeHaber
Sitemizde bulunan haberler kaynak gösterilmeden alınamaz.
Haberlerin Her Hakkı Yayıncıya Aittir.
Yazılım : Gazi Soft
haberler