Sık Kullanılanlara Ekle Anasayfam Yap Sitene Ekle İletişim Rss
KÜNYE
 
 
 
 
Doktor Balıklar Fethiye de

Doktor Balıklar Fethiye de

  Bu haber 04 Agustos 2011, Persembe 10:42:34 eklenmiştir. 11776 kez okunmuştur.
Doktor Balıklar Fethiye de Latince ismi gara rufa olan dünya da sadece ülkemizde Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve halk arasında doktor balıklar olarak bilinen kangal balıkları Fethiye halkın hizmetine sunuldu.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Latince ismi gara rufa olan dünya da  sadece ülkemizde Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan   ve halk arasında doktor balıklar olarak bilinen  kangal balıkları Fethiye halkımızın hizmetine sunuldu.

 

 

 

Halk arasında doktor balıkların sedef, egzama ve mantar hastalarına iyi geldiğine inanılıyor. Bir çok üniversite ve profesör tarafından incelenen balıklar tüm dünyada ünlendi ve bir çok ülkede hizmet veriyor.  El ve ayaktaki ölü derileri yediği bilinen balıkların ağzında yara kapatıcı özelliği bulunan ditranol adlı bir salgı bulunuyor. Sivas Valiliği ve SGK arasında yapılan bir protokol ile sedef hastaları doktorlar tarafından balıklara gönderilmeye başlandı. Bu konuda ünlü İngiliz ortaklı bir firmanın ünitelerinin İlçemize kurulmasını sağlayan Mikail Erçelik “doktor balıklar el ve ayak bakım uzmanı Jacqueline  Atila nın eşliğinde KANGURU ayak bakım ve güzellik salonunda hizmete sunduk. Kurulan ünitelerde balıklar gelen misafirlerin el ve ayaklarındaki ölü derileri yiyor ve inanılmaz bir masaj keyfi sunuyor. İlçemizde halkımızın ve misafirlerimizin tüm vücut olarak ta  girebilecekleri tesisin kurma çalışmaları ise devem ediyor” dedi.

 

 

 

Kendi balığımızı yurt dışından almaya başladık

 

 

 

 

Latince ismi Garra rufa olan ve Dünya’da sadece ülkemizde Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan doktor balıklar yıllar önce şifa dağıttığı tespit edilince devlet koruması altına alındı. Üretilmesi ve kaplıca dışına götürülmesi yasaklandı. Ancak doğu ve batıda bazı ülkeler  doktor balıklarımızı bir şekilde elde edip üretmeye başladı. Balıkların hizmete sunulduğu yüksek yatırımlı  tesisler kuruldu. Bir çok ülkede güzellik salonları, alternatif tıp merkezleri ve  spa merkezlerinde balıklarımız yabancıların gözdesi oldu. Öyle ki bizim balıklarımız ülkemizde sadece kaplıcada hizmet verirken Avrupa’da  ülkelerin bir çok şehrinde hizmet  veriyor. İşin en acı yanı ise artık ülkemizde girişimcilerde  bize ait olan balığı dövizle yabancı ülkelerden satın almak zorunda kalıyor. Yıllar önce sadece ülkemizde olan balıklar artık birçok ülkede hizmet veriyor ve giderek büyüyen önemli bir sektör oluyor. Dövizle kendi balıklarımızı satın alıyoruz beklide bir süre sonra bize ait olduğu bile unutulabilir.

 

 

 Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
salih
TEBRİKLER
Gerçektende çok ilginç sivas ilinden bulunan bu balıklar üretilmediği için,akıllı Kore'liler Sivas ilinden aldıkları balıkları kendi ülkelerinde çoğaltıp bizim malımızı tekrar bize satıyorlar,ben Mikail bey'e bu doktor balıklarını Fethiye'ye kazandırdıkları için tebrik ediyorum,İnşallah üretiminide Fethiye ilçemizde yapacaklarına inanıyor başarılarının devamını diliyorum.


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
Paraşüt Adrenalin
Eser Tunçoğlu Konser
Başbakan Fethiye'de
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Feto operasyonunda yanlış alınan varmı
Alınması gerekenler var mı sizce
Fetocuları nasıl ayrım ediyorsunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...


© Copyright 2009 FethiyeHaber
Sitemizde bulunan haberler kaynak gösterilmeden alınamaz.
Haberlerin Her Hakkı Yayıncıya Aittir.
Yazılım : Gazi Soft
haberler